Pobyt wykładowców i studentów z IFRom w Rennes – projekt DECLAME’FLE
Od 12 do 18 czerwca 2022 roku grupa wykładowców oraz studentów z Instytutu Filologii Romańskiej przebywała w Rennes, gdzie dzieliła się efektami swojej kilkumiesięcznej pracy nad cyfrowymi sekwencjami dydaktycznymi wypracowanymi w ramach projektu DECLAME’FLE.
Europejski projekt trwający od 2019 roku zrzeszający trzy uczelnie: Uniwersytet Rennes 2 na czele z Élisabeth Richard, Uniwersytet Matej Bel na czele z Katariną Chovancovą oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza na czele z Bernadetą Wojciechowską, zakończył się sukcesem!
We współpracy ze specjalistami z Rennes oraz Erwannem Le Guennic stażystą przebywających w trakcie projektu w UAM, wykładowcom oraz studentom z Poznania udało się stworzyć 10 sekwencji dydaktycznych, które będą od września dostępne na platformie Didaclang.fr. Na platformie znajduje się ponadto wiele innych francuskojęzycznych materiałów (MOOC, świat wirtualny, mapy interaktywne, bibliografia) dla nauczycieli i studentów zainteresowanych refleksją teoretyczną i scenariuszami lekcji wokół współczesnych tekstów literatury frankofońskiej o migracji i wygnaniu.
Weronika Maślanka, filologia romańska, II studiów magisterskich
Wykładowcy biorący udział w projekcie (UAM): prof. UAM, dr hab. Bernadeta Wojciechowska, dr Joanna Górecka, dr Małgorzata Czubińska, dr Jędrzej Pawlicki, dr Izabela Orchowska, prof. dr hab. Katarzyna Karpińska-Szaj.
Studenci (UAM): Anna Waszau, Anna Maria Spychała, Karolina Kopczyńska, Julia Jarosz, Julia Banaszak, Weronika Maślanka, Magdalena Łysoń, Zuzanna Strzelecka, Adrian Kaczmarek, Jakub Michalski, Paweł Orzechowski.
Czytaj więcej
Liczymy ankiety! 13. Badanie jakości kształcenia
Już po raz szósty w akcji „Liczymy ankiety!” cztery wydziały UAM, które wygrają rywalizację o największy procentowy udział w badaniu jakości kształcenia, otrzymają nagrody pieniężne. Dla wyrównania szans wydziały walczą ze sobą w podziale na cztery grupy. Nagroda w wysokości 3000 zł zostanie przeznaczona na dowolny cel, o którym zadecydują studenci.
https://amu.edu.pl/wiadomosci/aktualnosci/studenci/liczymy-ankiety!-13.-badanie-jakosci-ksztalcenia
Czytaj więcej
Medal Ludwika Zabrockiego
Podczas Światowego Kongresu Języków Obcych w Warszawie, prof. Katarzyna. Karpińska-Szaj otrzymała medal Ludwika Zabrockiego przyznawany przez Polskie Towarzystwo Neofilologiczne za wybitne zasługi dla neofilologii polskiej.
Czytaj więcej
Projekcja filmu MASZ CI LOS! (Rumunia, 2016), 20.06.2022
Wielbicieli kina rumuńskiego i nie tylko zapraszamy w poniedziałek, 20.06.2022 r., o godz. 15:30 na projekcję filmu MASZ CI LOS! (rum. Două lozuri).
Czytaj więcej
Rumuńskie święto Rusalii-webinarium, 13.06.2022, godz. 17:00
Zapraszamy na webinarium (w języku rumuńskim) poświęcone zwyczajom związanym z rumuńskim świętem Rusalii ("Zielone Świątki"). Więcej szczegółów na plakacie.
Link do spotkania: meet.google.com/tyz-ucuz-bpd
Czytaj więcej
USOS NEWS
Drogie Studentki i Studenci!
W związku ze zbliżającym się końcem semestru zostanie uruchomiona dodatkowa, II tura rejestracji dla osób, które z różnych powodów nie zarejestrowały się w I turze bądź zarejestrowały się błędnie i muszą się wyrejestrować z niektórych przedmiotów.
Termin II tury rejestracji: 13.06.2022 – 20.06.2022
Czytaj więcej
Polsko-francuskie studia podyplomowe MBA - spotkanie informacyjne
Zapraszamy na spotkanie z prof. Tomaszem Domańskim poświęcone polsko-francuskim studiom podyplomowym w zakresie zarządzania typu MBA, prowadzonym na Uniwersytecie Łódzkim, które odbędzie się na MS Teams w poniedziałek, 6 czerwca 2022r., o godz. 17:00.
Link do spotkania:
https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3aPgsaFeCA0YoxAed97TIn5vEFmNBDgECHnnOP3yFXvws1%40thread.tacv2/1654176612273?context=%7b%22Tid%22%3a%2273689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092%22%2c%22Oid%22%3a%22578022df-73a6-4ec6-9d4f-42c468e63d6e%22%7d
Czytaj więcej
Portugalskie komiksy i filmy w perspektywie Kuby Jankowskiego
Portugalskie komiksy i filmy w perspektywie Kuby Jankowskiego (UW) – pogadanki w języku polskim
Gdzie:
NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet. Biblioteka UAM, ul. Ratajczaka 38
Kiedy:
Piątek, 3 czerwca 2022
9:45-11:15 - 101 portugalskich komiksów, które musisz przeczytać zanim umrzesz
11:30 – 13:00 - Kolekcja filmów portugalskich na dvd z Gazetą Poznańską
Czytaj więcej
Spotkanie z Katarzyną Kobylarczyk
Zakład Studiów Hispanistycznych i Koło Naukowe Hispanistów UAM zapraszają na spotkanie z Katarzyną Kobylarczyk, laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2019 za reportaż "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany". Spotkanie odbędzie się w środę 1 czerwca o g. 16.30 w sali C2 (w języku polskim).
Więcej informacji:
To długo wyczekiwane spotkanie, odkładane przez pandemię wreszcie się odbędzie. Jest jeszcze drugi bardzo ważny dla nas powód: 18 maja wychodzi hiszpańskojęzyczna wersja reportażu pod tytułem: „Costras. España hurga en sus heridas” w przekładzie Xaviera Farre (wyd. Crítica). Porozmawiamy z autorką także o tym jak czyta swoją ksiązkę po hiszpańsku i o jej recepcji w Hiszpanii.
„Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” to książka o niezabliźnionych ranach dotyczących hiszpańskiej wojny domowej i jej ofiar. O grobach, w których znajdują się dziesiątki tysięcy szczątek osób, które w większości należały do ofiar cywilnych przegranych w wojnie i dysydentów wobec narodowo-katolickiego modelu narzuconego przez frankizm. Ale nie tylko. To narracja o kościach poszukiwanych przez rodziny ofiar, które przeleżały dziesiątki lat w przydrożnych rowach, zbiorowych, nieopisanych grobach, w studniach, na polach, pod wybudowanymi autostradami albo w mauzoleum ku czci dyktatora. Także i o tych, które zaznały żałoby, a były ofiarami drugiej strony wojennego konfliktu. To znakomicie napisana książka dająca głęboki wgląd w obecną sytuację i spory dotyczące pamięci zbiorowej w Hiszpanii. To pisana od strony martwych i nienazwanych w większości ciał historia kraju, w którym po wielu latach społeczne procesy pamięciowe zaczęły coraz silniej wykazywać zniekształcenie pamięci przez zbyt szybko zakończoną (nieukończoną i nie-do-końca-spełnioną) transformację systemową kraju ujawniając coraz większą ilość grup, dla których nie znaleziono miejsca w narracjach oficjalnych. Ich doświadczenia pozostały wśród nazwanych przez Dominika LaCaprę „pozornie niemych lub niezarejestrowanych” archiwów. Jednak, jak napisano w laudacji jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego: „To nie jest książka o wojnie domowej w Hiszpanii, nie zmusza nas do wyborów ideologicznych. «Strup» to reportaż o szukaniu prawdy, która nie jest dana raz na zawsze, ale pojawia się na przykład wtedy, gdy w mauzoleum pełnym kości spotykają się synowie zamordowanych – jednemu zabili ojca faszyści, drugiemu – republikanie. Razem schodzą do wilgotnej krypty. Autorka zdaje relację, nie komentuje”.
Czytaj więcej
XXV Jubileuszowy Festiwal Nauki i Sztuki
Zapraszamy na XXV jubileuszową edycję Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który odbędzie się na Wydziale Neofilologii, al. Niepodległości 4, Poznań.
2 czerwca 2022 r. Szczegółowy program wydarzenia w załączniku. Przygotowaliśmy ciekawe wykłady, prezentacje, warsztaty i gry dotyczące różnych zakątków świata.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Pamiętajcie o wcześniejszej rezerwacji miejsc (patrz program wydarzenia).
Serdecznie zapraszamy!
Czytaj więcej
Narrativas del cambio social: prof. Christian Claesson
Konferencja Autres quotidiens au Maghreb
Zapraszamy na konferencję Autres quotidiens dans les littératures et cultures francophones du Maghreb et du Moyen-Orient, która odbędzie się w Collegium Novum (sala 104B) 19 i 20 maja 2022r.
Program konferencji
Czytaj więcej
Piknik z okazji Dnia Różnorodności Kulturowej
Zapraszamy na piknik kulinarny z okazji Dnia Różnorodności Kulturowej, który odbędzie się na Wydziale Neofilologii UAM 19 maja 2022r. (tj. czwartek) w godz. 13:00 – 15:00 (Patio w Collegium Novum, Al. Niepodległości 4). Podczas wydarzenia będzie można skosztować potraw ze wszystkich stron świata: od kuchni naszych sąsiadów zza wschodniej granicy przez aromatyczne potrawy arabskie i tureckie aż po niezwykłe smaki Indonezji i Indii.
Czekamy na Was!
Czytaj więcej
ERASMUS+
20 Maja 2022r. o godz. 11.30 w sali C2 odbędzie się obowiązkowe spotkanie dla wszystkich studentek i studentów wyjeżdżających na wymianę w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2022/2023. Zaproszenie na spotkanie przyjęli prof. Tomasz Klimkowski, Pełnomocnik Dziekana Wydziału Neofilologii ds. studenckich w IFRom, oraz mgr Magdalena Ratajczak, Koordynatorka programu Erasmus+ dla Wydziału Neofilologii. To najlepsza okazja, by dowiedzieć się wszystkiego o przygotowaniu wyjazdu i jego rozliczeniu po powrocie.
Zapraszam !
Agata Lewandowska, koordynatorka Erasmus+ w Instytucie Filologii Romańskiej
Czytaj więcej
IT & Języki obce – jak to połączyć?
Edward Porębowicz 90 lat później
Serdecznie zapraszamy na sesję naukową z okazji 90 rocznicy nadania Edwardowi Porębowiczowi doktoratu honorowego naszej Uczelni. Sesja zatytułowana „Edward Porębowicz 90 lat później” odbędzie się 13 maja 2020r. w Collegium Novum, w sali C2 w godzinach 9.30-14.15. Szczegóły na stronie Instytutu Filologii Romańskiej.
Czytaj więcej
Zaproszenie na wykłady
Zakład Studiów Hispanistycznych zaprasza na otwarte wykłady gościnne dr Valerii Añón (Universidad de Buenos Aires i Universidad Nacional de La Plata, Argentyna). 12-13 maja 2022 roku. Szczegółowe informacje na plakacie.
Czytaj więcej
Dzień Szkół w naszym Instytucie
26 kwietnia 2022r. gościliśmy w naszym Instytucie grupę 200 uczniów ze szkół licealnych wraz z opiekunami. Spośród szkół poznańskich odwiedziło nas I LO im. Karola Marcinkowskiego, IV LO im. Komisji Edukacji Narodowej oraz XI LO im. Jadwigi i Wacława Zembrzuskich. Gościliśmy również dwie grupy z Gniezna: I LO im. Bolesława Chrobrego i II LO im. Dąbrówki, oraz I LO im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu i Zespół Szkół im. Józefa Wybickiego w Ratajach. Nasi wykładowcy przygotowali dla gości interesujące wykłady i warsztaty językowe.
Bardzo dziękujemy wszystkim za obecność a prowadzącym za trud, który włożyli w przygotowanie tego wydarzenia.
Zapraszamy w nowym roku akademickim!
Czytaj więcej
Erasmus+ na stronie Wydziału Neofilologii UAM
W związku z powtarzającymi się problemami ze znalezieniem informacji dotyczących programu Erasmus+ na nowej stronie Wydziału Neofilologii, pragnę zwrócić Państwa uwagę na INTRANET STUDENTA, do którego dostęp jest przez stronę WN (górny lewy róg). Tam, po rozwinięciu menu Erasmus+, znajdą Państwo aktualne instrukcje i rady dotyczące formalności związanych z wyjazdem oraz potrzebne dokumenty do pobrania. Przypominam też o stronie Instytutu Filologii Romańskiej Erasmus > Studia za granicą.
Agata Lewandowska, koordynatorka instytutowa Erasmus+
Czytaj więcej
Zapraszamy na wykład gościnny prof. Diany Klinger z Universidade Federal Fluminense
Zakład Studiów Hispanistycznych zaprasza na wykład gościnny online prof. Diany Klinger z Universidade Federal Fluminense (Brasil), zatytułowany: Narrativa y ética en tiempos distópicos.
Wykład odbędzie się 29 kwietnia 2022 roku o godz. 15.00 czasu polskiego na platformie MS Teams, pod linkiem:
https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3aHkO1xpkUC6-cPg1Yxg9tNknvsZEy- GjgOsguBvKql_Y1%40thread.tacv2/1641466475609?context=%7b%22Tid%22%3a%2273689ee1-b42f-4e25-a5f6- 66d1f29bc092%22%2c%22Oid%22%3a%2247a24fcf-605b-4f69-845c-fcc5f1a40391%22%7d
Wykład odbywa się w ramach cyklu "Narrativas del cambio social. El giro ético en las literaturas hispánicas". Więcej informacji na stronie: http://ifrom.amu.edu.pl/index.php/studia/aaaa
Czytaj więcej
Godziny dziekańskie
W dniu 26 kwietnia 2022 roku zostają ogłoszone godziny dziekańskie od 9:45 do 13:15 w związku z Dniem Szkół organizowanym w Instytucie Filologii Romańskiej UAM.
Czytaj więcej
Cykl wykładów i warsztatów wokół walenckiego eseisty Joana Fustera
W ramach roku Joana Fustera (100 rocznica urodzin), Centrum Studiów Katalońskich UAM zaprasza na cykl wykładów i warsztatów wokół wybitnego eseisty z Walencji, prowadzonych przez badaczy z Universitat de València oraz University of Leeds. Wydarzenie, współorganizowane z Katedrą Joana Fustera z UV, odbędzie się 21 i 22 kwietnia 2022r. Szczegółowe informacje na plakacie obok.
Czytaj więcej
Zaproszenie na Zaproszenie na webinarum
Zaproszenie na webinar w dniu 12.04.2022 r. w godz. 17.00 - 17.30 czasu polskiego, który będzie poświęcony prezentacji oferty dydaktycznej ESFAM AUF w Sofii - magisterskie studia ekonomiczne (master) dla osób biegle posługujących się francuskim.
Spotkanie online przeprowadzi Pan prof. Nicolas Mainetti, dyrektor ESFAM.
Czytaj więcej
Życzenia pokoju dla Ukrainy z Portugalii
Nuno Cacho - kompozytor, gitarzysta portugalski, jazzman - w geście solidarności z Ukrainą stworzył nową wersję utworu Gilberto Gila „A Paz” („Pokój”). Bądźmy razem!
Nuno Cacho – gitara portugalska, aranżacja
Carla Linhares - śpiew
Adones de Souza – fortepian
Czytaj więcej
Korrika 22
W Kraju Basków co 2 lata organizowany jest bieg na rzecz języka baskijskiego - Korrika. W tym roku zacznie się on 31 marca w Amurrio, a zakończy 10 kwietnia w Donostia.
W Poznaniu pobiegniemy z Collegium Novum na Plac Wolności, w sobotę, 2 kwietnia. Ruszamy o godz. 13:00. Zapraszamy!
Więcej informacji:
https://www.korrika.eus/eu/
https://uam.sharepoint.com/:b:/r/sites/Euskarajendea/Shared%20Documents/General/Abestia22_itzulpenak.pdf?csf=1&web=1
Czytaj więcej
Wykład gościnny w języku hiszpańskim
Zakład Studiów Hispanistycznych ma zaszczyt zaprosić na wykład online Carmen Flys Junquery (Universidad de Alcalá):
Ética ecofeminista y debates posthumanistas en la trilogía Bruna Husky de Rosa Montero.
Wykład odbędzie się 8 kwietnia 2022 roku o godz. 11.30 czasu polskiego na platformie MS Teams, pod linkiem:
https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3aHkO1xpkUC6-cPg1Yxg9tNknvsZEy-GjgOsguBvKql_Y1%40thread.tacv2/1641466422458?context=%7b%22Tid%22%3a%2273689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092%22%2c%22Oid%22%3a%2247a24fcf-605b-4f69-845c-fcc5f1a40391%22%7d.
Więcej informacji
Czytaj więcej
Dzień Frankofonii 2022
Co roku, frankofoni i frankofile, czyli ci, którzy znają i kochają język francuski i związane z nim kultury, spotykają się z okazji Światowego Dnia Frankofonii. My świętowaliśmy to wydarzenie w naszym Instytucie 18 marca 2022 rok pod hasłem: Francophonie. Vivre la Communauté dans sa diversité. Frankofonia, wspólnota, różnorodność mieniły się szeregiem barw. Publiczność zebrała się liczna, wśród tegorocznych gości zasiedli uczniowie z II LO w Poznaniu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i osobom przybyłym na to wyjątkowe spotkanie.
Zapraszamy w przyszłym roku.
Czytaj więcej
Zaproszenie na wykład
Centrum Studiów Katalońskich UAM zaprasza na wykład o reprezentacji świata wiejskiego we współczesnej powieści europejskiej (j. hisz.) oraz na warsztat o motywie szaleństwa w literaturze katalońskiej. Profesorka wizytująca, Maria Dasca z barcelońskiej Universitat Pompeu Fabra, będzie osobiście w Poznaniu. Szczegółowe informacje na plakacie obok.
Czytaj więcej
Konkurs Study@research
Study@research - V edycja (konkurs IDUB nr 049) - do złożenia wniosku uprawnieni są studenci UAM I roku studiów drugiego stopnia lub IV roku jednolitych studiów magisterskich.
Konkurs obejmuje finansowanie:
a. indywidualnego projektu badawczego studenta lub
b. projektu zespołowego realizowanego przez studencką grupę badawczą.
Szczegóły na stronach
https://amu.edu.pl/studenci/programy-studenckie/study@research/informacje
https://amu.edu.pl/studenci/programy-studenckie/study@research/aktualnosci/ruszyl-nabor-wnioskow-do-v-edycji-konkursu-study@research
oraz w załączonym regulaminie.
Termin składania wniosków: do 28 marca 2022 roku
Wniosek konkursowy należy wypełnić na stronie internetowej Projektu:
https://idub.amu.edu.pl
(zakładka Konkursy – konkurs 049 "Study@research")
Czytaj więcej
Zaproszenie na wykład
Zakład Studiów Hispanistycznych ma zaszczyt zaprosić na wykład online prof. Normy Elii Cantú z Trinity University (Texas), zatytułowany "El giro ético en la literatura por Chicanas en un tercer espacio: La novela y la justicia social".
Wykład odbędzie się 18 marca 2022 roku o godz. 15.00 czasu polskiego na platformie MS Teams, pod linkiem: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3aHkO1xpkUC6-cPg1Yxg9tNknvsZEy-GjgOsguBvKql_Y1%40thread.tacv2/1641466350746?context=%7b%22Tid%22%3a%2273689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092%22%2c%22Oid%22%3a%2247a24fcf-605b-4f69-845c-fcc5f1a40391%22%7d
Czytaj więcej
Dzień Promocji Studiów 19.03.2022
Drogie Kandydatki, Drodzy Kandydaci,
już w najbliższą sobotę, 19 marca 2022 r., zapraszamy na Dzień Promocji Studiów w Szkole Nauk o Języku i Literaturze UAM, w tym na spotkanie z językami i kulturami świata romańskiego.
Zaproponowane przez nas wykłady i warsztaty to nie tylko próbka zajęć prowadzonych w Instytucie Filologii Romańskiej, ale również okazja do spotkania z wykładowcami i uzyskania informacji na temat naszych filologii: hiszpańskiej, portugalskiej, romańskiej, rumuńskiej i włoskiej.
Szczegółowy program wydarzenia
Czytaj więcej
Warsztaty na Wydziale Chemii - pomoc dla Ukrainy
Wydział Chemii chcąc wspomóc naród ukraiński przygotował warsztaty "Chemia i ja" dla dzieci i młodzieży z Ukrainy oraz Polski. Warsztaty będą prowadzone w różnych grupach wiekowych w zależności od potrzeb. Dzieci i młodzież z Ukrainy uczestniczą w warsztatach za darmo a nasze latorośle za cegiełkę 15pln wpłaconą na konto naszego Uniwersytetu.
Link do strony wydarzenia: https://chemia.amu.edu.pl/wydzial/aktualnosci-wydzialowe/-i-chemia-i-ja
Czytaj więcej
Konferencja dydaktyczna - literatura w nauczaniu języków obcych
W dniu 21 marca 2022r. w Instytucie Filologii Romańskiej odbędzie się jednodniowa konferencja dydaktyczna poświęcona wykorzystaniu literatury w nauczaniu języków obcych :
Lire et parler des écrits littéraires en français langue étrangère :
approches didactiques
Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Uniwersytetem Rennes 2 (Francja) oraz z Uniwersytetem im. Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja) w ramach projektu Erasmus Plus partnerstwo strategiczne pt. DECLAME’FLE – Développement d’un Espace Collaboratif FLE :
Littérature, Apprentissage, Migration, Exil: https://declamefle.hypotheses.org
Językiem obrad jest francuski.
Zainteresowane osoby prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia pod adresem: https://form.jotform.com/220332827066048
W mailu zwrotnym otrzymają Państwo link do spotkania na platformie Zoom.
Czytaj więcej
Wolontariat w Poznańskim Centrum Świadczeń
Poznańskie Centrum Świadczeń poszukuje wolontariuszy ze znajomością języka ukraińskiego, rosyjskiego, których zadaniem byłaby pomoc w wypełnianiu druków, sterowanie ruchem klientów oraz wydawanie maseczek ochronnych. Liczy się każda osoba, która mogłaby pomóc.
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Prodziekanem ds. studenckich Wydziału Neofilologii - Andrzej Narloch (mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
Wolontariusze proszeni są o podanie imienia i nazwiska, nr telefonu, maila oraz znajomości języków (UA, RU).
Czytaj więcej
Rekrutacja Erasmus+ 2022/2023
W USOSweb dostępne są wyniki pierwszej tury rekrutacji. Osoby zakwalifikowane proszone są o uzupełnienie informacji w formularzu wyjazdowym w USOSweb. Gdy wersja elektroniczna formularza zostanie zatwierdzona w systemie, należy go wydrukować, podpisać, a następnie uzyskać pod nim podpis koordynatorki instytutowej (pokój 12A) i dostarczyć ów dokument do Biura Erasmusa (pokój 101B).
Rekrutacja uzupełniająca odbędzie się w dniach 16.03-22.03.2022. Obejmie ona niewykorzystaną ofertę IFRom oraz innych jednostek Wydziału Neofilologii.
Czytaj więcej
Order Palm Akademickich
W dniu 10 marca 2022 roku w domu Bretanii Konsul Honorowy Francji dr Igor Kraszewski udekorował mgr Annę Materę-Klinger orderem Palm Akademickich przyznaną przez Premiera Rządu Republiki Francuskiej!
Laureatce składam i serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów w promowaniu języka francuskiego.
Czytaj więcej
Zajęcia z języka baskijskiego dla początkujących
Zapraszamy na LEKTORAT JĘZYKA BASKIJSKIEGO z elementami szeroko pojętej kultury (muzyka, film, sztuka, historia, folklor, literatura).
Kurs trwa przez jeden semestr (2 zajęcia w tygodniu). Przeznaczony jest dla osób początkujących – studentów Szkoły Nauk o Języku i Literaturze (Wydział Neofilologii – w tym Instytut Filologii Romańskiej, Wydział Anglistyki, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej), dla których może stanowić dodatkowe osiągnięcie edukacyjne.
Zajęcia będą się odbywać w Collegium Novum, al. Niepodległości 4, blok A, we wtorki, w godz. 15:00-16:30 (sala 2) i w czwartki, w godz. 16:45-18:15 (sala 7).
Prowadzący: mgr Esther Zarraua Isasi-Isasmendi
Dodatkowe informacje: prof. UAM dr hab. Tomasz Klimkowski, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Czytaj więcej
Zajęcia z języka rumuńskiego dla początkujących
Zapraszamy na LEKTORAT JĘZYKA RUMUŃSKIEGO z elementami szeroko pojętej kultury (muzyka, film, sztuka, historia, folklor, literatura).
Kurs trwa przez jeden semestr (2 zajęcia w tygodniu). Przeznaczony jest dla osób początkujących – studentów Szkoły Nauk o Języku i Literaturze (Wydział Neofilologii – w tym Instytut Filologii Romańskiej, Wydział Anglistyki, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej), dla których może stanowić dodatkowe osiągnięcie edukacyjne.
Zajęcia będą się odbywać w Collegium Novum, al. Niepodległości 4, blok A, w poniedziałki, w godz. 9:45-11:15 i 11:30-13:00 (sala 503).
Prowadzący: dr Loredana-Nicoleta Ilie
Dodatkowe informacje: prof. UAM dr hab. Tomasz Klimkowski, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Czytaj więcej
Dzień Frankofonii 2022
Zapraszamy na Dzień Frankofonii, który odbędzie się 18 marca (tj. piątek) 2022r. w Instytucie Filologii Romańskiej, w godzinach 9.45-13.15 (sala C2).
Dzień Frankofonii to wyjątkowe w skali Uniwersytetu święto, organizowane już od kilku lat przez studentów Instytutu Filologii Romańskiej i wykładowców. Poprzez różnorodne formy przekazu jednoczy wszystkich miłośników świata frankofońskiego, a zatem nie tylko Francji i Francuzów, ale również wielu innych krajów, krain i wspólnot kulturowych mówiących po francusku. W tym roku hasłem przewodnim jest: Francophonie. Vivre la Communauté dans sa diversité. W programie m.in. interesująca debata oraz warsztaty tłumaczeniowe. Program
Czytaj więcej
Szkoła Nauk o Języku i Literaturze
Uwaga! Przedłużony nabór do projektu Szkoły Nauk o Języku i Literaturze pt. "Filolog w świecie kompetencji społecznych, czyli jak zrobić dobre wrażenie na pracodawcy (i nie tylko)".
Zgłoszenia można nadsyłać do 4 marca br. do godz. 15.00. Gorąca prośba, aby udostępnić tę informację wśród studentek i studentów naszej Szkoły poprzez wszystkie możliwe kanały informacyjne.
Link do strony internetowej tego wydarzenia, gdzie znajdują się szersze informacje, a także link do formularza rejestracyjnego: http://snjl.amu.edu.pl/filologwswieciekompetencjispolecznych
Czytaj więcej
Prośba Urzędu Miasta Poznania ws. uchodźców z Ukrainy
Urząd Miasta Poznania podejmuje działania przygotowujące miasto na przybycie Ukraińców uciekających obecnie przed wojną z terenów Ukrainy. W związku z tym poszukuje osób, które mogłyby pomóc na zasadzie wolontariatu w organizacji ich pobytu w Poznaniu - osób, które posługują się językiem ukraińskim (dodatkowo mile widziana znajomość języka rosyjskiego) i pomogłyby w tłumaczeniu w punktach pomocy.
Osoby zainteresowane pomocą mogą ten fakt zgłosić bezpośrednio Panu Prodziekanowi ds. studenckich, prof. Andrzejowi Narlochowi (mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
Czytaj więcej
Pomoc w kryzysie i wsparcie psychologiczne dla studentów z Ukrainy
Poradnia Wsparcia Psychologicznego i Rozwoju
Siedziba Poradni znajduje się w Domu Studenckim "Hanka" przy al. Niepodległości 26 w Poznaniu
Kontakt 61 829 24 94
Maria Ruta Piosik – umawia spotkania z psychologami i terapeutami w języku rosyjskim, ukraińskim i angielskim
• poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 9:00-12:30
• środy w godz. 10:30-15:00
Poradnia współpracuje także z psychologiem, terapeutą pracującym online w języku rosyjskim i ukraińskim (dr M. Czumak konsultuje obecnie w poniedziałki 18-20 oraz wtorki 9-11) oraz pracującym online w języku angielskim (dr Nadia Kruszyńska konsultuje w czwartki 9-12)
Dodatkowo został uruchomiony dodatkowy dyżur psychologa psychoterapeuty (Agata Kaźmierska) przeznaczony tylko dla studentów z Ukrainy (poniedziałki godz. 10:00-12:00) – można umówić się na spotkanie osobiste, ale także online lub telefoniczne.
Pomoc w kryzysie w ramach Wydziału Psychologii i Kognitywistyki
Poniedziałek – 28.02; 7.03. 2022
Lidia Cierpiałkowska / pomoc psychologiczna w kryzysie – 14:00-15:00, tel. 728 998 292
Wtorek – 1.03; 8.03. 2022
Anna Słysz / pomoc psychologiczna w kryzysie – 10:00-11:00, tel. 601 161 266
Monika Zielona-Jenek / pomoc psychologiczna w kryzysie – 13:00-14:00 (dn. 8.03), tel. 604 271 869
Środa – 2.03; 9.03.2022
Tomasz Czub / pomoc psychologiczna w kryzysie oraz wolontariuszom pomagającym migrantom – 16:00-17:00, tel. 661 347 481
Czwartek – 3.03. 2022
Monika Zielona-Jenek / pomoc psychologiczna w ogólnym kryzysie – 09:00-10:00, tel. 604 271 869
Piątek – 25.02; 4.03; 11.03. 2022
Olga Sakson-Obada / /pomoc psychologiczna w ogólnym kryzysie oraz wolontariuszom pomagającym migrantom - 11:00-12:00, tel. tel. 605 217 171
Czytaj więcej
Studenki i studenci z Ukrainy – pomoc zespołu TELL
Дорогі студенти та студентки з України!
У цей надзвичайною складний час прагнемо Вам допомогти – розмовою, підтримкою, порадою. Якщо відчуваєте потребу, звертайтесь до нас!
Серцем з Україною!
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Drodzy Studenci i drogie Studentki z Ukrainy!
W tym niezwykle trudnym czasie jesteśmy przy Was i chcemy Wam pomóc – rozmawiać, wspierać, doradzać. Jeśli czujesz taką potrzebę, skontaktuj się z nami.
Sercem z Ukrainą!
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Czytaj więcej
Przepisywanie ocen uzyskanych na poprzednich studiach
Komisja ds. Uznawalności Efektów Kształcenia w IFRom przyjmuje do zaopiniowania wnioski o zaliczenie przedmiotów zrealizowanych na poprzednich studiach.
Prosimy o wypełnienie formularzy zgodnie z instrukcją. Wnioski można składać do 6 kwietnia 2022 r.
Instrukcja do formularzy
Czytaj więcej
USOS NEWS - rejestracja na semestr letni 2021/2022
Ma thèse en 180 Europe Centrale – Edition 2021
Pour la troisième année consécutive, le Centre de civilisation française et d’études francophones, l'Institut français de Pologne et leurs partenaires, parmi lesquels « Plejada », organisent l’édition Europe Centrale du concours « Ma thèse en 180 secondes ». En trois minutes maximum, les candidats devront présenter leur thèse en français et tenter de convaincre le jury et le public ! Plus d'informations et inscription des candidats : https://okf.uw.edu.pl/fr/ma-these-en-180-secondes/
Czytaj więcej
Akademickie Towarzystwo Romanistów Polskich "Plejada"
Akademickie Towarzystwo Romanistów Polskich "Plejada" ma przyjemność zaprosić Państwa Doktorantów wraz z Opiekunami Naukowymi do udziału w XXV. Szkole Doktorskiej krajów Wyszehradu "Migrations littéraires, linguistiques, didactiques et traductologiques" (Brno, 12-14 września 2022) organizowanej przez Towarzystwo Gallica i Uniwersytet w Brnie.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo w załączniku.
Czytaj więcej
Narrativas del cambio social
COVID-19 - English version for foreign students
Konkurs "Perły nauki"
Do dnia 18 lutego 2022 r. trwa nabór wniosków do nowego programu „Perły nauki”. Jest to konkurs grantowy dla studentów, który zastępuje „Diamentowy grant”.
Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/perly-nauki
Całość projektu będzie prowadziło Centrum Wsparcia Projektów, które wskaże opiekunów dla poszczególnych wniosków. Kontakt e-mail do CWP: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Czytaj więcej
USOS NEWS
Drogie Studentki i Studenci! W związku ze zbliżającym się końcem semestru zostanie uruchomiona dodatkowa, II tura rejestracji dla osób, które z różnych powodów nie zarejestrowały się w I turze bądź zarejestrowały się błędnie i muszą się wyrejestrować z niektórych przedmiotów.
Termin II tury rejestracji
26.01.2022 – 02.02.2022
Czytaj więcej
Staż w Ambasadzie Francji
Rekrutacja Erasmus+ 2022
Rekrutacja na Erasmusa rozpocznie się 18.02.2022 i potrwa do 5.03.2022. Warunkiem wzięcia udziału w rekrutacji jest rejestracja w systemie USOSweb. Regulaminy rekrutacji na studia i praktyki dostępne są w zakładce "Erasmus" -> "Studia za granicą". Lista dostępnych ośrodków dostępna jest na stronie USOS.
Więcej informacji dotyczącej wyjazdów znajdą Państwo na stronie Erasmus+ prowadzonej przez Wydział Neofilologii .
Zapraszamy do udziału w rekrutacji!
Czytaj więcej
Pomoc dla studentów – program TELL
Drodzy Studenci, drogie Studentki,
zachęcamy do zapoznania się ze stroną programu TELL, który ma na celu wspieranie studentów i studentek I i II roku studiów licencjackich, którzy mają niezadowalające wyniki w nauce, problemy z nauką i/lub problemy ze stresem.
Na stronie TELL http://tell.amu.edu.pl można znaleźć dokładne informacje o funkcjonowaniu programu i zgłosić się, aby znaleźć pomoc i spróbować rozwiązać te problemy.
Zapraszamy serdecznie!
Zespół TELL
http://tell.amu.edu.pl
Czytaj więcej
Zaproszenie na wykłady
Zakład Studiów Hispanistycznych zaprasza na wykłady gościnne poświęcone literaturze hiszpańskiej, które poprowadzi prof. Mario Martín Gijón (Universidad de Extremadura).
Cykl 1: La literatura del exilio republicano español
1. Las rutas del exilio (martes, 14 de diciembre, 8:00-9:30, aula 402A)
2. Las revistas del exilio (jueves, 16 de diciembre, 8:00-9:30, aula 513A)
3. La poesía del exilio (viernes, 17 de diciembre, 11:30-13:00, aula C2)
4. María Teresa León y María Zambrano (martes, 21 de diciembre, 8:00-9:30, Teams/Zoom)
5. Max Aub (martes, 21 de diciembre, 11:30-13:00, Teams/Zoom)
Cykl 2: La poesía española reciente (1939 – 2021)
1. Metáforas de la creación poética en Esther Ramón, Julieta Valero y Ana Gorría (martes, 14 de diciembre, 9:45-11:15, aula 14A)
2. La poesía de Ada Salas (miércoles, 15 de diciembre, 9:45-11:15, aula 513A)
3. La poesía de Eduardo Moga (jueves, 16 de diciembre, 9:45-11:15, aula 18A)
4. La poesía del interior. Poesía arraigada y desarraigada. Dámaso Alonso (viernes, 17 de diciembre, 8:00-9:30 y 9:45-11:15, aula 513A)
Wykłady odbywają się w języku hiszpańskim.
Czytaj więcej
Dzień Języka Baskijskiego
W najbliższy piątek, 3 grudnia 2021 roku, zapraszamy na Międzynarodowy Dzień Języka Baskijskiego, poświęcony w naszym wydaniu zjawisku obecnemu w polskiej kulturze już 30 lat – literaturze baskijskiej w przekładach na język polski.
Program wydarzenia:
- 11:30 – prezentacja na temat polskich przekładów literatury baskijskiej oraz spotkanie z dr hab. Katarzyną Mirgos i Joanną Anders, tłumaczkami „Opowiadań baskijskich”
- 13:15 – pokaz baskijskich filmów krótkometrażowych
Miejsce spotkania: Collegium Novum, blok A, sala 501.
Czytaj więcej
Święto Narodowe Rumunii połączone z projekcją filmu
1 grudnia 2021 (środa), godz. 17:00, Collegium Novum, blok C, sala 2
FILMOWE RUMUŃSKIE ŚWIĘTO NARODOWE
Wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji zobaczyć najlepszego filmu o niesamowitej rumuńskiej przyrodzie, zapraszamy na spotkanie z nami z okazji Święta Narodowego Rumunii połączone z projekcją filmu Rumunia niekiełznana (România neîmblânzită, reż. Thomas Barthon-Humphreys ● Rumunia 2018)
Film z polskimi napisami
Wstęp wolny
Z dala od miejskiego zgiełku toczy się bajeczne życie natury. Nieznane nikomu miliony roślin i zwierząt dają pokaz swojej wspaniałości, wdzięku, okrucieństwa, nieskazitelności i humoru. Film dokumentalny Rumunia nieokiełznana stanowi 90-minutową wyprawę do tego zadziwiającego świata, skoncentrowaną głównie na Karpatach i Delcie Dunaju. Zapierający dech w piersiach obraz, wyważona informacja naukowa o florze i faunie oraz muzyka napisana specjalnie do filmu ‒ wszystko to tłumaczy ogromy sukces tej produkcji. Krótko po swojej premierze wiosną 2018 Rumunia nieokiełznana stała się najpopularniejszym rumuńskim filmem dokumentalnym po 1989 roku.
Czytaj więcej
Zaproszenie na spotkanie
Zakład Studiów Hispanistycznych zaprasza na spotkanie “EL RETORNO DE LO POLÍTICO EN LA LITERATURA: Événement | Indignados | Movimiento 15-M.”
Gość: David Becerra Mayor (Universidad Autónoma de Madrid), autor książki Después del acontecimiento. El retorno de lo político en la literatura española tras el 15-M (2021).
Rozmowę poprowadzą: Concepción Martín Huertas (Universidad Autónoma de Madrid/ Université Rennes 2), Marcin Kurek (Uniwersytet Wrocławski) i Alfons Gregori (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza).
7 grudnia 2021, godz. 11:30-13.00, sala C2, spotkanie w języku hiszpańskim, wstęp wolny.
Czytaj więcej
Udział w projekcie edukacyjnym COIL (Collaborative Online International Learning)
Panie dr Dominika Dziubała-Szrejbowska i dr Leonor Sagermann Bustinza biorą udział w projekcie edukacyjnym COIL (Collaborative Online International Learning), we współpracy z uniwersytetami w Hiszpanii będącymi członkami sieci Compostela. Nasi studenci pod opieką naszych wykładowczyń doskonalą znajomość języka angielskiego i hiszpańskiego w międzynarodowych zespołach (https://web.gcompostela.org/programme-for-the-development-of-virtual-exchange/).
Czytaj więcej
Nagroda Polskiego Stowarzyszenia Hispanistów
Pani prof. UAM dr hab. Iwona Kasperska, autorka monografii pt. „Las periferias se reescriben: contextos de traducción mexicano, polaco y chicano", wydanej przez Wydawnictwo Naukowe UAM (Poznań, 2019), otrzymała Nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Hispanistów za wybitną monografię w kategorii językoznawstwo.
Pani dr Brygida Sawicka-Stępińska, autorka rozprawy doktorskiej pt. „Cambio fonético frente a la norma en el español ecuatoriano. Enfoque acústico y sociolingüístico", napisanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Janusza Pawlika (UAM, 2020) otrzymała ex aequo Nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Hispanistów za wybitną hispanistyczną rozprawę doktorską w kategorii językoznawstwo.
Laureatkom Nagród gratulujemy.
Czytaj więcej
Zaproszenie na spotkanie autorskie
Koło Naukowe Hispanistów UAM gorąco zaprasza na spotkanie autorskie z Jagodą Ratajczak (absolwentką poznańskiej anglistyki), autorką książki "Języczni. Co język robi w naszej głowie". Spotkanie w języku polskim odbędzie się 26 listopada o godzinie 11:30 w sali 513A. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych językiem lub językami!
Czytaj więcej
Festiwal Nauki i Sztuki film
8-19 listopada 2021 Poznański Festiwal Nauki i Sztuki
Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe wydarzenie. Tym razem w jesiennej aurze czekają na Was warsztaty, odczyty, wykłady, pokazy z różnych dziedzin nauki i sztuki w wersji online i stacjonarnie.
W załączniku propozycja Wydziału Neofilologii UAM (9 i 15 listopada 2021). Program szczegółowy obejmujący propozycje wszystkich jednostek znajdziecie tu: https://festiwal.amu.edu.pl/program/programy-organizatorow/
Na niektóre wydarzenia wymagana jest rejestracja.
Liczymy na waszą obecność!
Czytaj więcej
Konferencja naukowa Héritages/subterfuges. VIIe Rencontre des Dix-neuviémistes, 18-19.11.2021
Serdecznie zapraszamy na konferencję naukową poświęconą dziewiętnastowiecznej literaturze francuskiej, organizowaną przez Instytut Filologii Romańskiej UAM. Podczas tegorocznego, siódmego już spotkania badaczy XIX wieku, dyskutować będziemy o problemie dziedzictwa i jego uzurpacjach.
Obrady będzie można śledzić na platformie Teams lub uczestniczyć w wydarzeniu na żywo (sala 104B).
Link do spotkania: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_MDM1ZGUxYjQtM2U2My00YWU4LWI0ZDQtYzJiMDg0NDBkNjZh%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%2273689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092%22%2c%22Oid%22%3a%223689247c-9bc0-4b73-8a28-98b63e8aab67%22%7d
Czytaj więcej
Uwaga Studenci studiów niestacjonarnych II-go stopnia - filologia romańska
Informujemy, iż rok akademicki 2021-2022 rozpoczynamy 30. października b.r. zgodnie z planem (zob. plan). Szczegóły dotyczące trybu odbywania poszczególnych zajęć zostaną podane przez prowadzących.
Czytaj więcej
Zapraszanie na wykłady w najbliższym tygodniu:
Patricia Lojkine, « Les enfants perdus dans la forêt » (Le Petit Poucet de Perrault, Hansel et Gretel de Grimm et quelques adaptations contemporaines
Środa, 27 października, 13:15, sala 317A
Patricia Lojkine , De Nérac (Marguerite de Navarre) à Ferrare (Renée de France) : des lieux refuges (et des dames protectrices) après l'Affaire des Placards de 1534
Czwartek, 28 października, 15:00, sala, 504A
Stéphane Lojkine, Lire l'Heptaméron avec Utpictura18. Les gravures de Romeyn de Hooghe (1698) et celles de Freudeberg et Dunker (1780)
Czwartek, 28 października, 16:45, sala 513A.
Czytaj więcej
Otwarta projekcja filmu katalońskiego oraz spotkania z reżyserem, scenarzystą i aktorką
Centrum Studiów Katalońskich UAM zaprasza na otwartą projekcję filmu katalońskiego pt. La mort de Guillem (Śmierć Guillema) z polskimi napisami (opracowanymi przez Witolda J. Maciejewskiego) do 24.10.2021r. Dodatkowo, w dniach 25 i 27.10 odbędą się spotkania w języku hiszpańskim i katalońskim z reżyserem filmu, ze współscenarzystą oraz z jedną z aktorek obsady. Szczegółowe informacje na plakacie obok.
Czytaj więcej
Warsztat dydaktyczny – refleksje na temat nauki zdalnej w języku katalońskim
Centrum Studiów Katalońskich UAM zaprasza na wykład dydaktyczny w języku katalońskim na temat plusów i minusów nauki zdalnej pt. „Fem la maleta: reflexions i estratègies de l’ensenyament de llengua en línia”, który zostanie wygłoszony 19 października 2021r. przez Albę Girons (University of Chicago). Szczegółowe informacje na plakacie obok.
Czytaj więcej
Seminarium traduktologiczne – literatura i kino katalońskie
Centrum Studiów Katalońskich UAM zaprasza na wykład prof. Anny Sawickiej (Uniwersytet Jagielloński) na temat jej przekładów dzieła katalońskiego pisarza Jaume Cabré oraz na warsztat wokół fragmentu filmu La mort de Guillem, który zostanie przeprowadzony przez mgr Witolda J. Maciejewskiego (UAM). Wydarzenia odbędą się 19 i 28 października 2021r. Szczegółowe informacje na plakacie obok.
Czytaj więcej
Spotkanie informacyjne online dla studentów cudzoziemców "Legalny pobyt podczas studiów"
Studentów z zagranicy zapraszamy na spotkanie informacyjne online "Legalny pobyt podczas studiów - dowiedz się jak" organizowane przez Wydział Spraw Cudzoziemców Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w ramach Projektu "Kierunek Wielkopolska. Sprawny Urząd Bliżej Migranta - etap II".
Podczas spotkania studenci będą mogli zdobyć wiedzę na temat:
- legalizacji pobytu w Polsce w czasie studiów, dokumentów niezbędnych do otrzymania Karty Pobytu i najczęstszych błędach popełnianych podczas ubiegania się o Kartę Pobytu
Zaproszeni goście ze Straży Granicznej, Narodowego Funduszu Zdrowia, Urzędu Miasta Poznania oraz Policji przekażą kluczowe informacje dotyczące:
- zasad wjazdu i pobytu w Polsce
- bezpieczeństwa w Polsce
- procedury objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym pokrywającym koszty leczenia
- oferty turystycznej, kulturalnej, rekreacyjnej i sportowej miasta Poznań.
Podczas spotkania będzie udostępniony czat, w którym uczestnicy spotkania będą mogli zadawać pytania.
Spotkanie odbędzie się w dwóch terminach:
12.10.2021, godz. 09.30 - w języku polskim
13.10.2021, godz. 09.30 - w języku angielskim
Czytaj więcej
Wykład inauguracyjny roku akademickiego - Centrum Studiów Katalońskich
Centrum Studiów Katalońskich UAM zaprasza na wykład inauguracyjny roku akademickiego w języku hiszpańskim na temat pamięci historycznej pt. „El valor del testimonio en la memoria y en la historia. De cómo el franquismo sobrevivió a Franco”, który zostanie wygłoszony 6 października przez prof. Joana Ramona Resiny (Stanford University) w ramach działania hispanistycznej grupy badawczej CALITHI (ZSH, UAM). Szczegółowe informacje na dokumencie obok.
Czytaj więcej
Zaliczenie przedmiotu zrealizowanego na poprzednich studiach (tzw. "przepisanie oceny")
Szanowni Państwo,
Komisja ds. Uznawalności Efektów Kształcenia przyjmuje do zaopiniowania wnioski o zaliczenie przedmiotów zrealizowanych na poprzednich studiach. Prosimy o zapoznanie się z załączoną instrukcją. Wnioski można składać do 12 listopada 2021 r.
Czytaj więcej
II tura rekrutacji na studia magisterskie niestacjonarne - filologia włoska
Komisja Rekrutacyjna informuje, że została uruchomiona II tura rekrutacji na studia magisterskie niestacjonarne na kierunku filologia włoska. Internetowa rejestracja kandydatów potrwa do 13 października 2021 r. Więcej informacji na stronie
Czytaj więcej
Do Studentów I i II roku studiów magisterskich na kierunku Filologia Włoska
Studenci I i II roku studiów magisterskich na kierunku Filologia Włoska uczestniczący w zajęciach prof. Cezarego Bronowskiego z UMK (seminarium specjalizacyjne) proszeni są o dołączenie do tych zajęć za pomocą poniższego linku: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3aZljXZC52CACHh8cE4l8kLtkd8T_ctE6KHls___hdgew1%40thread.tacv2/conversations?groupId=fdcee509-4956-42dd-8646-ebdec302df7d&tenantId=73689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092
Czytaj więcej
II tura rekrutacji na studia magisterskie niestacjonarne - filologia hiszpańska
Komisja Rekrutacyjna informuje, że została uruchomiona II tura rekrutacji na studia magisterskie niestacjonarne na kierunku filologia hiszpańska. Internetowa rejestracja kandydatów potrwa do 13 października 2021 r. Więcej informacji na stronie: https://rekrutacja.amu.edu.pl/kierunki-studiow/filologia-hiszpanska,105
Czytaj więcej
Informacja dla studentów I roku studiów magisterskich niestacjonarnych - filologia hiszpańska
Szanowni Państwo,
Informujemy, że na stronie Instytutu Filologii Romańskiej UAM znajduje się plan zajęć (zakładka: Studia-Filologia Hiszpańska).
http://ifrom.amu.edu.pl/phocadownload/hiszpanska/stud_niest_2stopnia_zaoczne.pdf
Podczas pierwszego zjazdu (sobota, 16 października 2021) o godz. 9.00 odbędzie się spotkanie organizacyjne z kierownikiem studiów. Natomiast, 9.10.21 (sobota) od godz. 13.00 do godz. 14.00 odbędzie się spotkanie techniczne (MS TEAMS), podczas którego będą mogli Państwo połączyć się z dr Anną Godzich i sprawdzić, czy dobrze zainstalowali Państwo MS TEAMS na Państwa komputerach. Przed spotkaniem zdalnym otrzymają Państwo (mail) informacje dotyczące m.in. instalacji MS Teams oraz postępowania sanitarnego w Instytucie Filologii Romańskiej.
Czytaj więcej
Hiszpańska Galicja tematem XIII Fesitwalu Kultur Europy
Zapraszamy do Domu Bretanii w dniach 7-29.10. 2021. Szczegóły obok.
Czytaj więcej
DZIEŃ STUDENTA I ROKU – studia licencjackie – linki
Inauguracja studiów dla studentów I roku filologii romańskiej, hiszpańskiej, włoskiej i portugalskiej (studia licencjackie) odbędzie się w czwartek, 30 września 2021, o godz. 13:00, na platformie MS Teams (we wspólnym zespole wszystkich filologii). Następnie, o godz. 14:00, zapraszamy na zebrania z opiekunami roku (w zespołach poszczególnych filologii).
Wcześniej należy:
• zalogować się do serwisu uniwersyteckiego USOSweb (taki sam login i hasło jak do poczty studenckiej)
https://www.usosweb.amu.edu.pl
• zalogować się na platformie MS Teams
https://tutorial.home.amu.edu.pl/studenci_teams/
• dołączyć do zespołu „Studenci IFRom LIC. – I rok 2021/2022” poprzez link:
https://teams.microsoft.com/l/team/19%3a9QCIM7oBXAP11VR8o-xHaegQ31eP0uTk77b49Jamev81%40thread.tacv2/conversations?groupId=9375ed2e-70fa-4f63-ad51-7de98d03a989&tenantId=73689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092
oraz do zespołu swojej filologii poprzez jeden z poniższych linków:
„Filologia romańska – I rok LIC. 2021/2022”
https://teams.microsoft.com/l/team/19%3aV9Gmq0tUqy8EX_XknP1mz0b5QnorpCXuoOv-zKwG0WE1%40thread.tacv2/conversations?groupId=996a00f0-63db-4b0e-af60-942fb7e78d9a&tenantId=73689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092
„Filologia hiszpańska – I rok LIC. 2021/2022”
https://teams.microsoft.com/l/team/19%3aIHFwnsFtu7b87ji4jxQaEDIzPbeC0MloHAOF4TEqBjY1%40thread.tacv2/conversations?groupId=4b85db62-feee-46cb-a8cd-f5f45cb41fd0&tenantId=73689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092
„Filologia włoska – I rok LIC. 2021/2022”
https://teams.microsoft.com/l/team/19%3a0CBQBeTlsQdVb1gL-q_CzPaSca6z8hpOygJXogaXzXo1%40thread.tacv2/conversations?groupId=5db8681a-8a89-4b64-bb9d
„Filologia portugalska – I rok LIC. 2021/2022”
https://teams.microsoft.com/l/team/19%3a92j1ovuBSmGl5DYpe6vlWf_A2QUOpOVvy1LL5F-cpjA1%40thread.tacv2/conversations?groupId=c8d36d6b-0c31-42f2-aec0-5b97f53b790b&tenantId=73689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092
Linki do spotkań w dniu 30 września będą widoczne w kanale Ogólny każdego zespołu.
Opiekunami I roku na studiach licencjackich są:
filologia romańska – mgr Séverine Pacholczyk: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
filologia hiszpańska – dr Judyta Wachowska: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
filologia włoska – mgr Giuseppe Raffaeli: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
filologia portugalska – mgr Grażyna Jadwiszczak: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Na stronie Instytutu: http://ifrom.amu.edu.pl/index.php/studia (pod poszczególnymi filologiami) zostały zamieszczone już plany zajęć, jednak podział na grupy zajęciowe nastąpi w Dniu Studenta I Roku.
Czytaj więcej
DZIEŃ STUDENTA I ROKU – studia magisterskie – linki
Inauguracja studiów dla studentów I roku filologii romańskiej, hiszpańskiej i włoskiej (studia magisterskie) odbędzie się w czwartek, 30 września 2021, o godz. 14:30, na platformie MS Teams (we wspólnym zespole wszystkich filologii). Następnie, o godz. 15:30, zapraszamy na zebrania z opiekunami roku (w zespołach poszczególnych filologii).
Wcześniej należy:
• zalogować się do serwisu uniwersyteckiego USOSweb (taki sam login i hasło jak do poczty studenckiej)
https://www.usosweb.amu.edu.pl
• zalogować się na platformie MS Teams
https://tutorial.home.amu.edu.pl/studenci_teams/
• zapisać się do zespołu „Studenci IFRom MGR – I rok 2021/2022” poprzez link:
https://teams.microsoft.com/l/team/19%3aoBjTZUtC41AZ46W3VEpWSX5rxYon9cI65hJdyfCI_NI1%40thread.tacv2/conversations?groupId=40ea8bc1-5e5c-4921-aef2-18bb7c919ff1&tenantId=73689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092
oraz do zespołu swojej filologii poprzez jeden z poniższych linków:
„Filologia romańska – I rok MGR 2021/2022”
https://teams.microsoft.com/l/team/19%3agP4KAtqWtiD71EpzJh_Myzbl9Uq2Cs7MbMbI0ZcFNBg1%40thread.tacv2/conversations?groupId=93170753-6d80-4d2f-97f2-45ae092e6b87&tenantId=73689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092
„Filologia hiszpańska – I rok MGR 2021/2022”
https://teams.microsoft.com/l/team/19%3a9nfrkSn2wtznQtAIYCaJlHHYVfAi2tWDNA6WOlf-yVk1%40thread.tacv2/conversations?groupId=c7c116cb-5f29-421c-98fb-4ac38be373e1&tenantId=73689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092
„Filologia włoska – I rok MGR 2021/2022”
https://teams.microsoft.com/l/team/19%3axSd478EFWvA2ubK8f9gG6wCwEP7HYw9Ty-aEjo3LGKc1%40thread.tacv2/conversations?groupId=23810fb0-02ab-4fea-9b13-9c52ca041352&tenantId=73689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092
Linki do spotkań w dniu 30 września będą widoczne w kanale Ogólny każdego zespołu.
Opiekunami I roku na studiach magisterskich są:
filologia romańska – dr Anna Walicka: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
filologia hiszpańska – dr Xavier Pascual López: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
filologia włoska – dr Paulina Malicka: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Na stronie Instytutu: http://ifrom.amu.edu.pl/index.php/studia (pod poszczególnymi filologiami) zostały zamieszczone już plany zajęć, jednak podział na grupy zajęciowe nastąpi w Dniu Studenta I Roku.
Czytaj więcej
DZIEŃ STUDENTA I ROKU – studia licencjackie
Szanowni Państwo – Drodzy Studenci I roku STUDIÓW LICENCJACKICH,
gratulujemy przyjęcia na studia na kierunkach prowadzonych w Instytucie Filologii Romańskiej i informujemy, że spotkanie z Państwem w Dniu Studenta I roku odbędzie się w czwartek, 30 września 2021, o godz. 13:00, w formie zdalnej na MS Teams.
Na spotkaniu dokonamy podziału na grupy zajęciowe oraz przekażemy ważne informacje dotyczące studiów.
Zgodnie z Zarządzeniem Rektora UAM zajęcia w semestrze zimowym odbywać się będą w trybie stacjonarnym (z wyjątkiem wykładów, które prowadzone będą zdalnie – w przypadku I roku studiów licencjackich w naszym Instytucie we wtorki).
Szczegółowe informacje, w tym linki do zespołów na MS Teams i do samego spotkania, otrzymają Państwo w ciągu najbliższych dni drogą mailową (na adresy poczty studenckiej) oraz w postaci komunikatów zamieszczanych na stronie internetowej Instytutu (zakładka Aktualności) i na stronie Instytutu na Facebooku https://www.facebook.com/ifrom.uam
W tym tygodniu zostanie również ogłoszony plan zajęć (strona internetowa Instytutu, zakładka Studia > poszczególne filologie).
Prosimy o regularne sprawdzanie poczty studenckiej i śledzenie komunikatów na stronach oraz o obecność na spotkaniu w Dniu Studenta I roku.
Dyrekcja Instytutu Filologii Romańskiej
Czytaj więcej
DZIEŃ STUDENTA I ROKU – studia magisterskie
Szanowni Państwo – Drodzy Studenci I roku STUDIÓW MAGISTERSKICH,
gratulujemy przyjęcia na studia na kierunkach prowadzonych w Instytucie Filologii Romańskiej i informujemy, że spotkanie z Państwem w Dniu Studenta I roku odbędzie się w czwartek, 30 września 2021, o godz. 14:30, w formie zdalnej na MS Teams.
Na spotkaniu dokonamy podziału na grupy zajęciowe oraz przekażemy ważne informacje dotyczące studiów.
Zajęcia w semestrze zimowym odbywać się będą na wybranych przez Państwa kierunkach w trybie stacjonarnym.
Szczegółowe informacje, w tym linki do zespołów na MS Teams i do samego spotkania, otrzymają Państwo w ciągu najbliższych dni drogą mailową (na adresy poczty studenckiej) oraz w postaci komunikatów zamieszczanych na stronie internetowej Instytutu (zakładka Aktualności) i na stronie Instytutu na Facebooku
https://www.facebook.com/ifrom.uam
W tym tygodniu zostanie również ogłoszony plan zajęć (strona internetowa Instytutu, zakładka Studia > poszczególne filologie).
Prosimy o regularne sprawdzanie poczty studenckiej i śledzenie komunikatów na stronach oraz o obecność na spotkaniu w Dniu Studenta I roku.
Dyrekcja Instytutu Filologii Romańskiej
Czytaj więcej
II tura rekrutacji na studia magisterskie
Komisja Rekrutacyjna informuje, że zostanie uruchomiona II tura rekrutacji na studia magisterskie na kierunkach filologia hiszpańska, filologia romańska, filologia rumuńska oraz filologia włoska. Internetowa rejestracja kandydatów potrwa do 27 września 2021 r. Więcej informacji na stronie http://ifrom.amu.edu.pl/index.php/rekrutacja/190-studia-stacjonarne
Czytaj więcej
Noc Naukowców 2021
24 września o godzinie 17.00 startuje na naszym Wydziale Noc Naukowców. W tym roku gry i zabawy dla młodszych dzieci (6+). Zapraszamy rodziny z dzieciakami ciekawymi świata. W programie znajdziecie animacje dotyczące bliskich, europejskich, ale też tych odległych (azjatyckich) zakątków naszego globu.
data: 24 września
miejsce: Collegium Novum, al. Niepodległości 4
godziny: 17.00-19.00
Czekamy na Was!
Czytaj więcej
Zajęcia w ramach programu EPICUR w 2021/2022 r.
Zapraszamy do udziału w zajęciach EPICUR w roku akademickim 2021/2022!
EPICUR to nowa, elastyczna i bezpłatna oferta dydaktyczna międzynarodowych zajęć kursowych, fakultatywnych i dodatkowych.
Zajęcia w roku 2021/2022 realizowane są online lub hybrydowo.
Oferta EPICURa obejmuje:
1) moduł języków i kultur L&C w sekcjach: nordycka, słowiańska i nowogrecka,
2) moduł kursów interdyscyplinarnych LAS: sztuki wyzwolone & nauki ścisłe,
3) kurs praktycznej przedsiębiorczości dla studiów magisterskich Entrepreneurial Lab.
Rekrutacja na zajęcia trwa w okresie 22.06.21 – 13.07.21.
Szczegóły i zapisy:
https://epicur.education/course-catalogue/
Informacje dodatkowe, pytania:
Koordynator projektu EPICUR na WN – dr hab. Karolina Gortych-Michalak, prof. UAM
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Link do ogłoszenia na stronie WN: https://wn.amu.edu.pl/dla-studenta/content-wneo-student/416526-epicur-w-roku-akademickim-20212022
Czytaj więcej
Cinema Italia Oggi - Przegląd Nowego Kina Włoskiego
W dniach 27 lipca - 1 sierpnia 2021 pokażemy w kinie Pałacowym w CK ZAMEK m.in. : "Pod tym samym niebem" Mauro Manciniego w kinie plenerowym na Dziedzińcu Zamkowym; "Martin Eden" (reż. Pietro Marcelli), film inspirowany słynną powieścią Jacka Londona ; "Najlepsze lata" - opowieść o wieloletniej przyjaźni i miłości na tle najnowszej historii Włoch z czołówką włoskich aktorów w rolach głównych ; "Złe baśnie" (reż. Damiano D'Innocenzo / Fabio Roberto), niepokojąca, groteskowa opowieść o poszukiwaniu, samotności i lęku i wiele innych (razem 11 tytułów) filmów włoskich.
Czytaj więcej
Konkurs BESTStudentCAMP
Drogie Studentki! Drodzy Studenci !
Został ogłoszony nowy konkurs BESTStudentCAMP 2021!
Konkurs dla studentów 1 i 2 roku studiów I stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, którzy uzyskali najlepsze wyniki na maturze (95% i więcej) oraz/lub są laureatami lub finalistami olimpiad przedmiotowych.
BESTStudentCAMP 2021 odbędzie się w Zespole Pałacowo-Parkowym UAM w Gułtowach, w dniach 21 – 26 września 2021 r.
W programie przewidziano mnóstwo ciekawych zajęć niezbędnych dla młodych badaczy. Uczestnicy Szkoły Letniej mogą spodziewać się także bogatego programu kulturalno-rekreacyjnego.
Komisja konkursowa BESTStudentGRANT dokona wyboru uczestników na podstawie listu motywacyjnego (wniosku konkursowego), w którym należy wskazać, jakie działania o charakterze badawczym zostały podjęte w mijającym roku akademickim 2020/2021.
Wniosek konkursowy należy złożyć przez stronę https://idub.amu.edu.pl (konkurs ID-UB nr 026).
Aplikować można do 28 czerwca 2021 r., a wyniki zostaną ogłoszone 12 lipca 2021 r.
Udział w BESTStudentCAMP 2021 jest dla uczestników BEZPŁATNY!!
Wszystkie szczegółowe informacje wraz z regulaminem znajdziecie pod linkami:
https://amu.edu.pl/wiadomosci/aktualnosci/studenci/szkola-letnia-dla-best-studentow-beststudentcamp-2021
https://uam.sharepoint.com/sites/7114030000/SitePages/Konkursy.aspx
Czytaj więcej
Finał konkursu Europy Środkowej
Informacja o finale konkursu Europa Środkowa na plakacie obok.
Czytaj więcej
Warsztat na temat dydaktyka języka katalońskiego
Centrum Studiów Katalońskich UAM zaprasza na wykład w języku katalońskim pt. „L'ensenyament de llengües en línia després de la revolució h5p”, które zostanie przeprowadzony przez mgr Èrica Viladricha (Université de Montréal) 10 czerwca 2021 r. Szczegółowe informacje na dokumencie obok.
Czytaj więcej
Wykład na temat kobiecej poezji katalońskiej
Centrum Studiów Katalońskich UAM zaprasza na wykład w języku katalońskim pt. „Maria-Mercè Marçal: escriptura hospitalària”, które zostanie wygłoszony przez dr Aleksandrę Gocławską (University of Cambridge) 8 czerwca 2021 r. Szczegółowe informacje na dokumencie obok.
Czytaj więcej
Wykład na temat językoznawstwa katalońskiego
Centrum Studiów Katalońskich UAM zaprasza na wykład w języku katalońskim pt. „Variació lingüística i canvi des de la Complexitat (Complèxica)”, które zostanie wygłoszony przez prof. M. Àngels Massip (Universitat de Barcelona) 8 czerwca 2021 r. Szczegółowe informacje na dokumencie obok.
Czytaj więcej
Dzień promocji studiów - 5.06.2021
Zapraszamy na Dzień Promocji Studiów w Szkole Nauk o Języku i Literaturze UAM, czyli na warsztaty, wykłady i prezentacje m. in. na temat kierunków studiów prowadzonych w Instytucie Filologii Romańskiej (filologia hiszpańska, portugalska, romańska, rumuńska i włoska).
Czytaj więcej
Spotkanie online z panią Beatą Geppert, tłumaczką literatury francuskiej
Jury Goncourtów IFRom serdecznie zaprasza na spotkanie online z panią Beatą Geppert, tłumaczką literatury francuskiej, znaną ze swoich przekładów prozy Houellebecqa. Spotkanie zostało przygotowane z inicjatywy członków studenckiego Jury działającego przy naszym Instytucie: Julii Brzózki i Michała Bryi przy współpracy Joanny Koswendy. Rozmowa poświęcona będzie między innymi przygotowywanemu przez tłumaczkę przekładowi powieści Hervégo Le Telliera „L'Anomalie", która w ubiegłym roku zdobyła Nagrodę Goncourtów oraz zwyciężyła w polskim wydaniu tego wydarzenia: "Lista Goncourtów: polski wybór" (Liste Goncourt: le choix polonais").
Spotkanie rozpocznie się w najbliższy piątek 28 maja o godz. 11:30. Będzie można w nim uczestniczyć za pośrednictwem platformy Teams. Oto link do spotkania:
https://teams.microsoft.com/l/team/19%3a_Uh_OAVrFM_ksDCpvraNelQagmB_djdd-JGxlpdhZw81%40thread.tacv2/conversations?groupId=3d82138f-a66a-459c-8ead-c5994e042b41&tenantId=73689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092
Czytaj więcej
Zakład Portugalski IFRom UAM proponuje
Dzień Kandydata na UAM online
Drodzy Kandydaci!
Już za tydzień, w sobotę, 22 maja br. – Dzień Kandydata na UAM online!
O godz. 11:00 zacznie się dwugodzinna część główna na profilu UAM: https://www.facebook.com/amupoznan
po czym od godz. 13:15 do 14:15 będziemy do Waszej dyspozycji na profilu Instytutu Filologii Romańskiej: https://www.facebook.com/ifrom.uam/
Będzie wówczas możliwość zadawania pytań na temat rekrutacji i programów studiów (filologia romańska, hiszpańska, włoska, portugalska i rumuńska) w postaci wpisów pod utworzonym w tym celu postem.
Serdecznie zapraszamy!
Czytaj więcej
Sympozjum Hispanistyczne „Encuentros 2021”
Uprzejmie zawiadamiamy, że w dniach od 13 do 15 maja br. odbędzie się w Poznaniu VIII Międzynarodowe Sympozjum Hispanistyczne „Encuentros 2021” organizowane w tej edycji przez połączone instytuty (IFRom, IE, ILS) Wydziału Neofilologii UAM we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Hispanistów. Udział w sympozjum zgłosiło ponad 130 naukowców z Hiszpanii, Ameryki Łacińskiej, Polski i innych krajów europejskich. Obrady zaplanowano na platformie Zoom. Link: http://encuentros2021.amu.edu.pl/.
Serdecznie zachęcamy do udziału,
Komitet Organizacyjny
Czytaj więcej
Stypendium im. dr. Jana Kulczyka
Zapraszamy do aplikowania w konkursie o Stypendia im. dr. Jana Kulczyka za rok akademicki 2020/2021
Stypendia przyznawane są studentom i doktorantom za bardzo dobre wyniki w nauce, wybitne osiągnięcia naukowe oraz aktywność na rzecz Uniwersytetu. Uwzględniana jest również sytuacja materialna kandydatów.
Dokumenty, które powinni złożyć studenci i doktoranci:
1. Podanie.
2. CV ze zdjęciem, maksymalnie 2 strony formatu A4.
3. Wniosek o stypendium (formularze w załączeniu).
4. Oświadczenie dotyczące zgody na przetwarzanie danych osobowych (formularze w załączeniu).
Z uwagi na sytuację związaną z pandemią korona wirusa osoby zainteresowane składają dokumenty wyłącznie w formie elektronicznej, przesyłając je na adres e-mailowy Biura Obsługi Studenta (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
Termin złożenia wniosku dla studentów - do 20 maja 2021r. do godz. 15.00.
Termin składania wniosku dla doktorantów określa Dyrektor Szkoły Doktorskiej Szkoły dziedzinowej.
Dodatkowe informacje:
https://fuam.pl/pl/rusza-kolejna-edycja-programu-stypendialnego-im-dr-jana-kulczyka/
Czytaj więcej
Zaproszenie na koncert z okazji Dnia Języka Portugalskiego
Dzień dobry,
W imieniu lizbońskiego Instytutu Camõesa i Zakładu Portugalistyki UAM w Poznaniu najserdeczniej zapraszam na świętowanie Międzynarodowego Dnia Języka Portugalskiego.
Z tej radosnej okazji 5 maja o godzinie 19:00 (czasu polskiego) odbędzie się koncert on-line pt.
NUNO CACHO APRESENTA NOTAS À MARGEM (NUNO CACHO PRZEDSTAWIA NOTATKI NA MARGINESIE)
To fascynująca wędrówka po meandrach portugalskiego fado i jazzu w fuzji z muzycznymi kulturami innych proweniencji.
to link do koncertu na kanale YouTube (aktywny od 05.05.21 godz. 19:00/Polska/): https://youtu.be/Y6d1Eari9YI
Serdecznie zapraszam również do komentowania spektaklu, gdyż, pamiętajmy, w tych dziwnych pandemicznych czasach to jedyne brawa i wyrazy podziękowania, jakie artyści mogą od nas usłyszeć. Bądźmy hojni!
Viva a Língua Portuguesa! Viva o Fado!
Najserdeczniej pozdrawiam! Do spotkania na internetowych łączach!
Z wyrazami szacunku,
Grażyna Jadwiszczak, UAM, Camões, I.P.
Czytaj więcej
Wykłady gościnne, prof. Stephen M. Hart
Zakład Studiów Hispanistycznych IFRom serdecznie zaprasza na cykl wykładów poświęconych najnowszej literaturze latynoamerykańskiej, które wygłosi prof. Stephen M. Hart z University College London.
Wykłady odbywają się w ramach programu "Uniwersytet Jutra", w języku hiszpańskim, w piątki (wybrane daty na plakacie) o godz. 15.00. Pierwsze spotkanie już 30 kwietnia br.
Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w wykładach - studentów i wykładowców - zachęcamy do dołączenia do zespołu na platformie Microsoft Teams, gdzie będziemy zamieszczać linki do spotkań oraz inne materiały.
https://teams.microsoft.com/l/channel/19%3a6de09639ff0848339ee1bdd91f0ce975%40thread.tacv2/Og%25C3%25B3lny?groupId=19764e76-49d0-4d5b-a15a-ba49192bc9ee&tenantId=73689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092
Czytaj więcej
Dantedì na UAM
Instytut Filologii Romańskiej serdecznie zaprasza w najbliższy czwartek 25 marca 2021, godz. 12:00 na Dantedì na UAM. W programie tego wydarzenia czytanie wybranych fragmentów "Boskiej komedii" przez zaproszonych gości - władze rektorskie i dziekańskie - oraz studentów filologii włoskiej Instytutu Filologii Romańskiej. Nad wydarzeniem opiekę naukową sprawuje dr Joanna Dimke-Kamola.
Link do wydarzenia : https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3aea2fd7ffa2e3432b8e9027bb668aca61%40thread.tacv2/1616428038893?context=%7b%22Tid%22%3a%2273689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092%22%2c%22Oid%22%3a%22dcb3e749-93fd-4e66-b26d-7be36f094771%22%7d
Czytaj więcej
Literatura y política bajo el capitalismo en la España acual
Cykl wykładów w ramach programu UNIWERSYTET JUTRA
Zakład Studiów Hispanistycznych serdecznie zaprasza na cykl wykładów poświęconych najnowszej literaturze hiszpańskiej, które wygłosi prof. David Becerra Mayor z Uniwersytetu Autonomicznego w Madrycie. Wykłady odbywają się w ramach programu "Uniwersytet Jutra", w języku hiszpańskim, we wtorki (wybrane daty) o godz. 9.30. Pierwsze spotkanie już 9 marca br. W załączniku szczegółowy program zajęć.
Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w wykładach - studentów i wykładowców - zachęcamy do dołączenia do zespołu na platformie Microsoft Teams, gdzie będziemy zamieszczać linki do spotkań oraz inne materiały.
Czytaj więcej
Komunikat Komisji ds. Uznawalności Efektów Kształcenia
Uwzględnienie zaliczenia przedmiotu odbytego w ramach studiów na innym kierunku.
Komunikat Komisji ds. Uznawalności Efektów Kształcenia
Czytaj więcej
Szkoła doktorska dla romanistów z krajów Wyszehradu
Akademickie Towarzystwo Romanistów Polskich "Plejada" wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie zaprasza do wzięcia udziału w szkole doktorskiej dla romanistów z krajów Wyszehradu. Tegoroczna, czternasta już edycja zatytułowana Autour du texte dans les études françaises odbędzie się w formie zdalnej w dniach 23-24.09.2021.
Szczegóły ogłoszenia oraz kalendarz znajdą Państwo w załączniku.
Bernadeta Wojciechowska
przewodniczą ATRP "Plejada"
Czytaj więcej
Ma thèse en 180 Europe Centrale – Edition 2021
Pour la troisième année consécutive, le Centre de civilisation française et d’études francophones, l'Institut français de Pologne et leurs partenaires, parmi lesquels « Plejada », organisent l’édition Europe Centrale du concours « Ma thèse en 180 secondes ». En trois minutes maximum, les candidats devront présenter leur thèse en français et tenter de convaincre le jury et le public ! Plus d'informations et inscription des candidats : https://okf.uw.edu.pl/fr/ma-these-en-180-secondes/
Czytaj więcej
Rekrutacja Erasmus 2021
Rekrutacja na Erasmusa rozpocznie się 19.02.2021 i potrwa do 5.03.2021. Warunkiem wzięcia udziału w rekrutacji jest rejestracja w systemie USOSweb. Regulaminy rekrutacji na studia i praktyki dostępne są w zakładce "Erasmus" -> "Studia za granicą". W związku z przedłużaniem umów partnerskich z uczelniami zagranicznymi lista dostępnych ośrodków pojawi się na stronie na początku stycznia.
Czytaj więcej