• <a href=''></a>
  • <a href=''></a>
  • <a href=''></a>

Aktualności

loading...

Zakład Studiów Hispanistycznych i Koło Naukowe Hispanistów UAM zapraszają na spotkanie z Katarzyną Kobylarczyk, laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2019 za reportaż "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany". Spotkanie odbędzie się w środę 1 czerwca o g. 16.30 w sali C2 (w języku polskim).

Więcej informacji:
To długo wyczekiwane spotkanie, odkładane przez pandemię wreszcie się odbędzie. Jest jeszcze drugi bardzo ważny dla nas powód: 18 maja wychodzi hiszpańskojęzyczna wersja reportażu pod tytułem: „Costras. España hurga en sus heridas” w przekładzie Xaviera Farre (wyd. Crítica). Porozmawiamy z autorką także o tym jak czyta swoją ksiązkę po hiszpańsku i o jej recepcji w Hiszpanii.
„Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” to książka o niezabliźnionych ranach dotyczących hiszpańskiej wojny domowej i jej ofiar. O grobach, w których znajdują się dziesiątki tysięcy szczątek osób, które w większości należały do ofiar cywilnych przegranych w wojnie i dysydentów wobec narodowo-katolickiego modelu narzuconego przez frankizm. Ale nie tylko. To narracja o kościach poszukiwanych przez rodziny ofiar, które przeleżały dziesiątki lat w przydrożnych rowach, zbiorowych, nieopisanych grobach, w studniach, na polach, pod wybudowanymi autostradami albo w mauzoleum ku czci dyktatora. Także i o tych, które zaznały żałoby, a były ofiarami drugiej strony wojennego konfliktu. To znakomicie napisana książka dająca głęboki wgląd w obecną sytuację i spory dotyczące pamięci zbiorowej w Hiszpanii. To pisana od strony martwych i nienazwanych w większości ciał historia kraju, w którym po wielu latach społeczne procesy pamięciowe zaczęły coraz silniej wykazywać zniekształcenie pamięci przez zbyt szybko zakończoną (nieukończoną i nie-do-końca-spełnioną) transformację systemową kraju ujawniając coraz większą ilość grup, dla których nie znaleziono miejsca w narracjach oficjalnych. Ich doświadczenia pozostały wśród nazwanych przez Dominika LaCaprę „pozornie niemych lub niezarejestrowanych” archiwów. Jednak, jak napisano w laudacji jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego: „To nie jest książka o wojnie domowej w Hiszpanii, nie zmusza nas do wyborów ideologicznych. «Strup» to reportaż o szukaniu prawdy, która nie jest dana raz na zawsze, ale pojawia się na przykład wtedy, gdy w mauzoleum pełnym kości spotykają się synowie zamordowanych – jednemu zabili ojca faszyści, drugiemu – republikanie. Razem schodzą do wilgotnej krypty. Autorka zdaje relację, nie komentuje”.

Back to top