Study@research - nabór wniosków do VII edycji konkursu
Trwa nabór do VII edycji konkursu Study@research (konkurs IDUB nr 096). Do złożenia wniosku uprawnieni są studenci UAM I roku studiów drugiego stopnia lub IV roku jednolitych studiów magisterskich.
Konkurs obejmuje finansowanie:
a. indywidualnego projektu badawczego studenta lub
b. projektu zespołowego realizowanego przez studencką grupę badawczą.
Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się na stronie www konkursu https://amu.edu.pl/studenci/programy-studenckie/study@research/informacje oraz w załączonym REGULAMINIE.
Termin składania wniosków: do 27 marca 2023 roku
Wniosek konkursowy należy wypełnić na stronie internetowej Projektu: https://idub.amu.edu.pl (zakładka Konkursy – konkurs 096 "Study@research")
Ogłoszenie o konkursie znajduje się pod linkiem: https://amu.edu.pl/studenci/programy-studenckie/study@research/aktualnosci/vii-edycja-konkursu-study@research-trwa-nabor-wnioskow
Czytaj więcej
Stypendia Fulbrighta - spotkanie informacyjne
Spotkanie informacyjne dla studentów, doktorantów i pracowników UAM dotyczące oferty stypendialnej Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta:
https://amu.edu.pl/wiadomosci/aktualnosci/doktoranci/stypendia-fulbrighta-spotkanie-informacyjne-2023
Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta otworzyła nabór wniosków do programów stypendialnych Fulbrighta na wyjazd do USA: Graduate Student Award 2024-25, Junior Research Award 2024-25, Senior Award 2024-25, STEM Impact Award 2023-24 oraz nowość – Fulbright Research Award at Stanford University School of Medicine 2024-25. Program Fulbrighta to największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych, który w Polsce działa już od ponad 60 lat. Szczegółowe informacje o ofercie Komisji Fulbrighta znajdują się pod tym linkiem:
https://fulbright.edu.pl/stypendia-do-usa/
Zapraszamy na spotkanie informacyjne (w języku polskim) dotyczące stypendiów Fulbrighta, skierowane do osób zainteresowanych ofertą programową Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta na wyjazdy na studia oraz badania naukowe do USA (osoby na studiach, również doktoranckich, oraz osoby po doktoracie). Spotkanie poprowadzi dr Paweł Korpal – adiunkt na Wydziale Anglistyki UAM, Ambasador Programu Fulbrighta w Poznaniu. Prowadzący przedstawi ofertę stypendialną, omówi kryteria oceny wniosków i podpowie, jak wzmocnić swoją aplikację.
Spotkanie odbędzie się 17 marca 2023 r. (piątek) o godz. 11:30-12:45 w Auli Collegium Heliodori Święcicki (ul. Grunwaldzka 6, Poznań). Wstęp wolny, bez rejestracji.
Wszelkie pytania dotyczące spotkania prosimy kierować do dra Pawła Korpala: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Czytaj więcej
Międzywydziałowe Rozgrywki Sportowe - 20.03.2023
Szanowni Państwo,
20 marca 2023r. (poniedziałek) zapraszamy studentki, studentów, pracowniczki i pracowników do reprezentowania naszego Wydziału w rywalizacji na stadionie lekkoatletycznym UAM, ul. Zagajnikowa 9. W ramach całorocznych Międzywydziałowych Rozgrywek Sportowych przywitamy wiosnę na sportowo.
Program zawodów
Czytaj więcej
Dzień Frankofonii 2023
Zapraszamy Państwa na Dzień Frankofonii, który odbędzie się w naszym Instytucie w dniu 24 marca 2023 r.(tj. piątek), w sali C2, w godzinach od 9.45 do 13.15.
Dzień Frankofonii to wyjątkowe w skali Uniwersytetu święto, organizowane już od kilku lat przez studentów i wykładowców Instytutu Literatur i Języków Romańskich. Poprzez różnorodne formy przekazu, takie jak wykłady, prezentacje, warsztaty, jednoczy wszystkich miłośników świata frankofońskiego, a zatem nie tylko Francji i Francuzów, ale również wielu innych krajów, krain i wspólnot kulturowych mówiących po francusku.
Tematem przewodnim jest w tym roku hasło: Être(s) francophone(s)
Zapraszamy serdecznie wszystkich pasjonatów frankofonii i nie tylko! Gorąco liczymy na Państwa obecność. Program-Dzień Frankofonii.
Czytaj więcej
Seminarium naukowe – Alternatywne formy twórczości
Centrum Studiów Katalońskich UAM zaprasza na seminarium naukowe wokół alternatywnych form twórczości we współczesnej literaturze katalońskiej, a mianowicie powieści policyjnej, fantastyce naukowej i literaturze potencjalnej. Wykłady będą prowadzone w języku hiszpańskim, a warsztat w języku katalońskim, przez wybitnych specjalistów, takich jak: prof. Teresa López-Pellisa (Universidad de Alcalá) i dr Pablo Martín Sánchez (Universitat Pompeu Fabra). Wydarzenie odbędzie się 9 i 31 marca 2023r. Szczegółowe informacje na plakacie obok.
Czytaj więcej
Zaliczenie przedmiotu zrealizowanego na poprzednich studiach ("przepisanie oceny")
Szanowni Państwo,
Komisja ds. Uznawalności Efektów Kształcenia przyjmuje do zaopiniowania wnioski o zaliczenie przedmiotów zrealizowanych na poprzednich studiach. Prosimy o przygotowanie kompletu dokumentów dokładnie według załączonej instrukcji.
Link do instrukcji
Czytaj więcej
REKRUTACJA ERASMUS+
Osoby studiujące na pierwszym roku studiów licencjackich lub magisterskich proszone są o załączenie do formularza zgłoszeniowego karty przebiegu studiów wygenerowanej z USOSa. Dokumenty prosimy złożyć w sekretariacie Instytutu Języków i Literatur Romańskich, na półce dr Agaty Lewandowskiej do 28 lutego 2023r.
Czytaj więcej
Wystawa Spotlight Heritage Timișoara
Dzięki uprzejmości Rumuńskiego Instytutu Kultury w dniach 27.02-24.03 br. w holu Collegium Novum będzie można oglądać wystawę poświęconą Timișoarze - Europejskiej Stolicy Kultury 2023.
Zapraszamy również na inaugurację wystawy dn. 27.02.2023r. (poniedziałek) o godz. 17:00 w sali C2:
https://www.facebook.com/events/2443320319152627/?ref=newsfeed
https://www.instagram.com/p/Co-c9NKtXHr/?utm_source=ig_web_copy_link
Czytaj więcej
Oferta stażu z językiem francuskim
Informujemy o otwartej rekrutacji stażowej w obszarze Transport & Distribution w firmie Carlsberg dla osób z bardzo dobrą znajomością języka francuskiego.
Link do ogłoszenia: https://careers.carlsberg.com/job-invite/14453/
Czytaj więcej
Jak łatwo rozliczyć podatek? - szkolenia
Co roku Miasto Poznań uruchamia w lutym kampanię rozliczania podatków w Poznaniu, zachęcając do rozliczenia podatku PIT w mieście, w którym faktycznie mieszkamy. W tym roku, w ramach kampanii, organizowany jest dla mieszkańców po raz pierwszy cykl otwartych szkoleń eksperckich na temat: „Jak łatwo rozliczyć podatek?”.
Zapraszamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line, w którym zostaną omówione wybrane zagadnienia z rozliczenia podatku dochodowego PIT. Szkolenie poprowadzą dla Państwa eksperci z Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.
Studentkom i studentom szczególnie polecamy szkolenie dla osób do 26. roku życia.
Szkolenie odbędzie się w aplikacji TEAMS 22 lutego 2023 r. w godz. od 17:00 do 18:30.
Link do szkolenia, który będzie aktywny bezpośrednio przed szkoleniem:
Link do szkolenia, który będzie aktywny bezpośrednio przed szkoleniem:
Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o udział w szkoleniu z wyłączonymi kamerami i mikrofonami.
Tematyka szkolenia:
• Ulga dla młodych do 26 lat
• Odliczenia od podatku
Część szkoleń skierowana jest do ścisłe sprecyzowanej grupy odbiorców, takiej jak rodzice, cudzoziemcy, studenci, seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, czy przedsiębiorcy, natomiast trzy z nich to szkolenia otwarte dla wszystkich mieszkańców uzyskujących dochody z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, najmu czy kapitału.
Kliknij tutaj, aby zobaczyć harmonogram wszystkich szkoleń.
Więcej informacji o rozliczeniu PIT na podatki.gov.pl – link: Twój e-PIT
Czytaj więcej
Rekrutacja do organizacji studenckiej AIESEC
Szanowni Studenci i Studentki,
Uprzejmie informujemy, że zespół organizacji studenckiej AIESEC Poznań prowadzi rekrutację nowych członków na semestr letni 2022/2023.
AIESEC Poznań to lokalny komitet jednej z największych międzynarodowych organizacji studenckich not-for-profit. Założona została w 1948 roku, a w Polsce działa od lat 60-tych. Zrzesza ona studentów i niedawnych absolwentów interesujących się problemami otaczającego świata, rozwijaniem umiejętności przywódczych i komunikacyjnych oraz Zarządzeniem.
Główną działalnością AIESEC jest organizacja wymian międzykulturowych, projektów językowych, wydarzeń dla studentów oraz innych inicjatyw, przez które bezpośrednio przyczynia się do działań na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
Poszukiwani są członkowie, liderzy oraz koordynatorzy do takich zespołów jak:
• B2C (Marketing i Promocja)
• Finance& Legality
• Partnership Development
• Talent Management (HR)
• Incoming &Outgoing Global Talent (Zarządzanie projektami)
Samoświadomość, motywowanie innych do działania, zorientowanie na rozwiązania oraz bycie świadomym obywatelem świata to cechy, które według AIESEC rozwinięte w młodych ludziach mogą zmienić świat!
Zapraszamy do składania aplikacji na stronie: https://bit.ly/dolacz_do_aiesec
Rekrutacja trwa do 19 lutego 2023 roku.
Czytaj więcej
Rekrutacja na wyjazdy stypendialne ERASMUS+ 2023/2024
Rekrutacja na stypendia Erasmus+ rozpocznie się 9.02.2022, a termin składania wniosków na wyjazdy na studia mija 28.02.2022. Warunkiem wzięcia udziału w rekrutacji jest rejestracja w systemie USOSweb. Regulaminy rekrutacji na studia i praktyki na rok akademicki 2023/2024 dostępne są na stronie Instytutu Języków i Literatur Romańskich w zakładce "Erasmus" -> "Studia za granicą", gdzie podane są szczegółowe terminy i etapy rekrutacji. Również tam znajdą Państwo aktualną listę naszych uczelni partnerskich, która dostępna jest również w systemie USOS.
Więcej informacji dotyczących wyjazdów znajdą Państwo na stronie Erasmus+ prowadzonej przez Wydział Neofilologii (informacje dostępne są po zalogowaniu się do intranetu).
Zapraszamy do udziału w rekrutacji!
Czytaj więcej
2023 IAUP Student Competition
The 2023 IAUP International Business Model Student Competition is well underway and currently receiving registrations from its member institutions until March 28, 2023.
In this second edition of the competition, which is part of their 2021-2024 Strategic Initiatives, IAUP and CETYS University are inviting undergraduate students enrolled in a B.A. or a B.S. in IAUP member institutions to participate in the creation of business models that contribute to the fulfillment of the 17 Sustainable Development Goals set forth in the United Nations 2030 Agenda for Sustainable Development.
Czytaj więcej
Konferencja studencko-doktorancka
Czasopismo studentów Wydziału Filologicznego UJ "Roman" zaprasza na studencko-doktorancką konferencję naukową - "Fikcje - iluzje - wyobrażenia", która odbędzie się w maju 2023r.
Więcej informacji w załączniku.
Czytaj więcej
Ankiety oceniające
Od 27 stycznia do 17 lutego br. w systemie USOS dostępne są ankiety oceniające zajęcia prowadzone w semestrze zimowym tego roku akademickiego.
Zachęcamy do ich wypełnienia, w tym do zamieszczania komentarzy wskazujących pozytywne i negatywne aspekty zajęć.
Czytaj więcej
Druga tura rejestracji na przedmioty (semestr zimowy)
Informujemy, że od 30.01.2023 studenci studiów stacjonarnych I i II stopnia ponownie mają możliwość zapisów na zajęcia w semestrze zimowym oraz wyrejestrowania się z wybranych grup zajęciowych. Druga tura rejestracji zakończy się 7.02.2023 o 23:59. Prosimy o rejestrację w podanym terminie.
Czytaj więcej
Young Linguists' Meeting 2023 - "małe filologie"
Serdecznie zapraszamy osoby studiujące małe filologie do wzięcia udziału w konferencji organizowanej przez Wydział Anglistyki Young Linguists' Meeting in Poznań 2023.
Dla studentów studiujących mniejsze kierunki filologiczne (tzw. małe filologie) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza została zorganizowana w ramach tej konferencji specjalna sesja posterowa "Special Session: Less researched languages and literatures".
a sesji studenci mogą zaprezentować szerszej publice swoje badania związane z językiem, literaturą lub kulturą kraju związanego z tematyką studiów. Konferencja jest szczególnie dedykowana pracom licencjackim i magisterskim, które nadal są w trakcie pisania lub zostały już ukończone.
Kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Szczegóły: https://ylmp2023.amu.edu.pl/special-session-less-researched-languages-and-literatures/?fbclid=IwAR2OFNIyLSC38zxv-OR-USTlh_S_2St-KJQWBt8JcBcqI9zURJpTKH0YeVo
Czytaj więcej
Zmiana dni zajęciowych
Przypominamy - tym razem za pomocą grafiki - o zmianach dotyczących niektórych dni zajęciowych w ostatnich tygodniach semestru zimowego.
3 lutego to dzień przeznaczony do dyspozycji wykładowców i studentów, np. na odrobienie zajęć dydaktycznych.
(Zarządzenie Nr 183/2021/2022 Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z dnia 8 marca 2022 roku w sprawie organizacji roku akademickiego 2022/2023)
Czytaj więcej
Pisanie prac dyplomowych krok po kroku

Center For American Studies zaprasza do udziału w intensywnym i w pełni synchronicznym weekendowym kursie z pisania prac dyplomowych, artykułów naukowych i rozdziałów w monografiach z dr Anną Anettą Janowską , wykładowczynią w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, pt. "Pisanie prac dyplomowych – krok po kroku!".
W toku kursu:
• Dowiesz się jak w szybki i skuteczny sposób dobrać temat i stworzyć plan pracy dyplomowej – od wstępu (celu pracy), aż do zakończenia (wniosków).
• Opanujesz metodykę badań, tak by nie podważył ich żaden recenzent.
• Poznasz narzędzia ułatwiające prowadzenie researchu źródeł badawczych (offline i online).
• Zdobędziesz umiejętność tworzenia spójnych przypisów i bibliografii.
Damy Ci też szansę na przećwiczenie swoich umiejętności w praktyce! Jeśli zechcesz, to zaangażujemy Cię w przydatne ćwiczenia praktyczne.
Do udziału w szkoleniu serdecznie zachęcamy ambitnych studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych.
Termin kursu: 3-4 marca 2023 (zaczynamy w piątek wieczorem i kończymy w sobotę po południu). Sugerujemy rejestrować się do 26 lutego 2023. Liczba miejsc jest ograniczona!
Więcej informacji o zapisach: https://fb.me/e/24XoJj7gS
Czytaj więcej
Nowe zapisy_Warsztaty TELL - ważna informacja
Drodzy Studenci i Studentki,
ze względu na problemy techniczne z systemem prosimy osoby, które planowały wziąć udział w warsztatach i się na nie zapisały o pilne przesłanie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. następujących informacji: Imię, nazwisko, adres e-mail, tytuł warsztatu, w którym chcą Państwo wziąć udział.
Pozwoli to na przekazanie indywidualnego potwierdzenia o zakwalifikowaniu się na warsztaty.
Nazwa warsztatu |
Data i godzina |
Gdzie |
Jak uczyć się efektywnie? Strategie uczenia się |
PONIEDZIAŁKI 23. i 30. 01.2023 godz. 19:00-20:30 |
Online (Teams) |
Jak wyznaczać sobie cele, które motywują nas do skutecznego działania? |
PONIEDZIAŁEK 30.01.2023 19:30-21:00 |
Online (Teams) |
Prokrastynacja - co mogę zrobić, aby w końcu zacząć działać wg planu?
|
WTOREK 24.012023, 19:00-20:30 |
Online (Teams) |
Twój czas należy do Ciebie - naucz się nim zarządzać |
CZWARTEK, 26.01. 2023r. godz. 18.00-20.00 |
Online (Teams) |
Z pozdrowieniami,
Zespół TELL
Czytaj więcej
Drogie Studentki i Studenci!
Zbliża się sesja, dlatego też zaplanowaliśmy dla Was serię praktycznych i pomocnych warsztatów dotyczących efektywnego uczenia się. Właśnie uruchomiliśmy zapisy na stronie tell.amu.edu.pl.
W zakładce _ZAPISZ SIĘ _znajdziecie listę warsztatów, ich opisy i terminy.
* Jak uczyć się efektywnie? Strategie uczenia się
* Jak wyznaczać sobie cele, które motywują nas do skutecznego działania?
* Twój czas należy do Ciebie - naucz się nim zarządzać
* Prokrastynacja - co mogę zrobić, aby w końcu zacząć działać wg planu?
Skoro, jak mawiał Albert Einstein, szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów, to może warto poznać nowe rozwiązania, jeśli dotychczasowe nie pomagają w efektywnym
studiowaniu?
Zapraszamy serdecznie!
Zespół TELL
Czytaj więcej
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z tłumaczami języka rumuńskiego
Spotkanie z dr Radosławą Janowską-Lascar oraz tłumaczami z kancelarii TP Negustor.
20 stycznia 2023 r., godzina 11:30, Collegium Novum, sala C2, aleja Niepodległości 4, Poznań.
Czytaj więcej
Zmiana dni zajęciowych 26.01, 1.02, 2.02.2023
Przypominamy o zmianie dni zajęciowych w semestrze zimowym - zgodnie z organizacją roku akademickiego (§2 ust.4. Zarządzenie Nr 183/2021/2022 Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z dnia 8 marca 2022 roku w sprawie organizacji roku akademickiego 2022/2023):
- 1 lutego 2023 r. w środę odbędą się zajęcia przewidziane w planie zajęć na poniedziałek,
- 26 stycznia 2023 r. w czwartek oraz 2 lutego 2023 r. w czwartek odbędą się zajęcia przewidziane w planie zajęć na piątek.
Czytaj więcej
Konferencja Jubileuszowa Akademickiego Towarzystwa Romanistów Polskich „Plejada
2 i 3 grudnia 2022r. odbyła się na naszym Uniwersytecie konferencja z okazji 20-lecia Akademickiego Towarzystwa Romanistów Polskich „Plejada” pod tytułem Le français en Pologne : textes-contextes-prétextes.
W konferencji wzięło udział 67 uczestników. Zaproszenie na konferencję przyjęli również przedstawiciele Ambasady Francji w Polsce: p. Audelin Chappuis, p. Emeline Quintin i p. Aurore Petit, którzy byli z nami od początku konferencji i pozostali aż do jej zakończenia. Swoją obecnością zaszczyciła nas także Zuzana Puchovska – przewodnicząca Towarzystwa Romanistów Słowackich „Francavis” oraz Petr Kyloušek – wieloletni przewodniczący Towarzystwa Romanistów Czeskich „Gallica”. Gości powitał p. prof. Krzysztof Stroński, dziekan Wydziału Neofilologii, p. prof. Mirosław Loba, dyrektor Instytutu Języków i Literatur Romańskich oraz p. prof. Bernadeta Wojciechowska, przewodnicząca ATRP „Plejada”.
Podczas ceremonii otwarcia konferencji p. prof. Teresie Giermak-Zielińskiej i p. prof. Teresie Tomaszkiewicz wręczono statuetkę Koguta Plejady z napisem w języku łacińskim SOCIETATIS ACADEMICAE ROMANISTARUM POLONORUM "PLEJADA" SOCIO HONORABILI dając tym samym początek nowej tradycji wyróżniania osób najbardziej zasłużonych dla Towarzystwa.
W panelu okolicznościowym wystąpili członkowie komitetu założycielskiego Towarzystwa oraz kolejne przewodniczące: prof. Teresa Giermak-Zielińska, prof. Teresa Tomaszkiewicz, prof. Marcela Świątkowska, prof. Elżbieta Skibińska, prof. Maciej Abramowicz, prof. Grażyna Vetulani, prof. Teresa Jaroszewska, prof. Jolanta Sujecka-Zając. Przypomnieli oni najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia „Plejady”. Paneliści otrzymali na pamiątkę jubileuszu książki z serii Bibliothèque de la Pléiade wydawnictwa Gallimard.
W części naukowej konferencji referaty wygłosiło 48 prelegentów w czterech różnych sekcjach: literaturoznawczej, językoznawczej, traduktologicznej i glottodydaktycznej. Ożywione dyskusje naukowe prowadzono w serdecznej i życzliwej atmosferze.
Zdjęcia wykonał p. Adam Szaj
https://photos.app.goo.gl/aKdvNCZKxwNtRaZ8A
images/czolowka_strony/zdplejada.jpg
Czytaj więcej
Spotkanie świąteczne po rumuńsku - 20.12.2022
Konkurs Rzecznika Praw Dziecka
Zapraszamy do udziału w konkursie Rzecznika Praw Dziecka na pracę magisterską i doktorską dotyczącą zagadnień z zakresu praw dziecka oraz instytucji rzecznictwa praw dzieci w Polsce i na świecie.
Do konkursu mogą być zgłoszone prace obronione w roku 2020, 2021 i 2022. Zgłoszenia mogą też dokonać – w porozumieniu i za zgodą autora – promotorzy prac lub władze uczelni. Oceny prac dokona 5-osobowy komitet konkursowy. Termin zgłoszeń upływa 31 stycznia 2023 roku.
Szczegółowe informacje i potrzebne do zgłoszenia dokumenty dostępne są na stronie internetowej: www.brpd.gov.pl/konkursy/ - tekst na temat konkursu: https://brpd.gov.pl/2022/11/28/rusza-konkurs-rzecznika-na-prace-magisterskie-i-doktorskie-o-prawach-dziecka/ .
Czytaj więcej
Pomoc dla studentów – program TELL
Ruszyła kolejna edycja programu TELL adresowana do studentów I i II roku studiów licencjackich, którzy przejawiają problemy w studiowaniu (brak postępów, stres związany z nauką języków obcych).
Na stronie TELL http://tell.amu.edu.pl można znaleźć dokładne informacje o funkcjonowaniu programu i zgłosić się, aby znaleźć pomoc i spróbować rozwiązać te problemy.
Zespół TELL
http://tell.amu.edu.pl
Czytaj więcej
EPICUR REGISTRATION SPRING 2023 - courses
W imieniu Pana Rektora prof. UAM dra hab. Rafała Witkowskiego informujemy o rekrutacji na semestr wiosenny na przedmioty w ramach Projektu Uniwersytet Europejski EPICUR, w skład którego wchodzi dziewięć uniwersytetów reprezentujących różne zakątki Europy:
https://epicur.amu.edu.pl/2022/11/28/otwarta-rekrutacja-na-semestr-wiosenny-2022-2023/
https://learn.epicur.education/goto_epicur_file_1403_download.html
https://epicur.amu.edu.pl/oferta-dla-studentow/
W kolejnym semestrze EPICUR oferuje aż 18 kursów w ramach ścieżki Liberal Arts and Sciences. Kursy Europejskie w ramach Liberal Arts and Sciences tworzą kompatybilny i przyszłościowy układ przedmiotów w zakresie interdyscyplinarnym. Motywem przewodnim są tożsamości europejskie oraz zrównoważony rozwój.
Rekrutacja kończy się 16 grudnia 2022 r. o godzinie 12:00.
Czytaj więcej
Studia europejskie po francusku
W najbliższy piątek (16 grudnia, 2022, o godz. 11:30, w sali C2, Collegium Novum), zapraszamy na spotkanie informacyjne na temat studiów pomagisterskich w College of Europe (Kolegium Europejskiego) w warszawskim Natolinie. Kolegium jest najstarszą i jedną z najbardziej renomowanych uczelni oferujących pomagisterskie studia europejskie. Działa w Natolinie i belgijskiej Brugii.
Wszystkie programy studiów w Kolegium są dwujęzyczne: angielsko-francuskie. W październiku ruszyła rekrutacja na rok akademicki 2023-2024. Podania przyjmowane są do 18 stycznia 2023 r.
Od początku funkcjonowania College of Europe w Natolinie Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oferuje liczne stypendia najlepszym kandydatom z Polski. W większości przypadków pokrywają one całkowity koszt studiów (27 000 EUR) wraz z zakwaterowaniem i pełnym wyżywieniem na terenie kampusu. Więcej informacji znajduje siętutaj. Realizowany przez nas program pomagisterski trwa 10 miesięcy, a Kolegium nie prowadzi studiów doktoranckich, zatem nasi absolwenci mogą np. kontynuować karierę naukową na macierzystej uczelni.
Absolwenci Filologii Romańskiej najczęściej są zainteresowani naszym rocznym pomagisterskim programemAdvanced Master of Arts in European Interdisciplinary Studies w Natolinie, który odzwierciedla coraz bardziej złożony i wzajemnie powiązany charakter integracji europejskiej oraz otaczającego świata. Program koncentruje się na wewnętrznych i zewnętrznych sprawach UE, ze szczególnym uwzględnieniem problematyk związanych z sąsiedztwem UE oraz historią i cywilizacją Europy. W programie akademickim ważne miejsce zajmuje również tematyka związana z bezpieczeństwem energetycznym i zmianami klimatu, z migracjami, prawami człowieka czy też mediami i dezinformacją.
Studia europejskie po francusku w Polsce? |
pologne.campusfrance.org
Czytaj więcej
Twoja krew, moje życie
Krew jest bezcennym lekiem, którego pomimo wieloletnich starań podejmowanych na całym świecie, dotychczas nie udaje się wyprodukować metodami laboratoryjnymi. Nadal jedynym sposobem na pozyskanie krwi, jako cennego zasobu, jest jej oddawanie przez zdrowych i wrażliwych ludzi.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu wraz z Narodowym Centrum Krwi oraz pozostałymi Centrami Krwiodawstwa realizuje drugą edycję ogólnopolskiego Programu Polityki Zdrowotnej Ministra Zdrowia pn. „Zapewnienie Samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2021-2026”.
Informacje o programie:
https://www.twojakrew.pl/dla-studentow/
https://www.twojakrew.pl/program-polityki-zdrowotnej/
https://www.gov.pl/web/zdrowie/zapewnienie-samowystarczalnosci-rzeczypospolitej-polskiej-w-krew-i-jej-skladniki-na-lata-2021---2026
Czytaj więcej
Spotkanie z Piotrem Korkiem
We wtorek, 6 grudnia 2022r., o godz. 09:45 w sali C1 Collegium Novum odbędzie się spotkanie z Piotrem Korkiem, byłym studentem, doktorantem i pracownikiem Wydziału Neofilologii. Pan Korek zrobił błyskawiczną karierę w biznesie, zostając w krótkim czasie wiceprezesem zarządu sieci Tesco na Polskę, a następnie na całą Europę środkowo-wschodnią. Po wycofaniu się Tesco z Polski zarządzał innymi spółkami, obecnie jest to sieć odzieżowa Pepco. Jest specjalistą wysokiej klasy na rynku zakupu i sprzedaży nieruchomości pod obiekty handlowe.
Czytaj więcej
Konferencja jubileuszowa Akademickiego Towarzystwa Romanistów Polskich „Plejada”
Akademickie Towarzystwo Romanistów Polskich „Plejada” ma przyjemność zaprosić na konferencję jubileuszową zatytułowaną Le français en Pologne : textes, contextes, prétextes
Konferencja odbędzie 2 i 3 grudnia 2022 r. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stanowi ona centralne wydarzenie obchodów 20-lecia powstania Towarzystwa „Plejada”.
Czytaj więcej
Spotkanie z Aleksandrą Lipczak
Zakład Studiów Hispanistycznych zaprasza na spotkanie z Aleksandrą Lipczak - reportażystką, krytyczką literatury, kuratorką wydarzeń literackich. Będziemy rozmawiać o obu książkach Autorki - nagrodzonej w ubiegłym roku „Lajla znaczy noc” (2020) oraz wcześniejszego zbioru reportaży hiszpańskich „Ludzie z Placu Słońca” (2015).
Data: 24.11.2022 (czwartek), g. 16:45-18:15
Miejsce spotkania: Collegium Novum, sala C2
Czytaj więcej
Praktyki dla studentów w szkole językowej
Fundacja Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej, prowadząca szkołę języka polskiego Witaj Wrocław - jedną z największych szkół językowych dla migrantów ze Wschodu - zaprasza studentów kierunku filologia do odbycia praktyk i zdobycia cennego doświadczenia zawodowego w zakresie prowadzenia zajęć języka polskiego jako obcego. Z uwagi na lokalizację szkoły zaproszamy do prowadzenia zajęć w trybie zdalnym.
Dodatkowe informacje pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Школа польского языка Witaj Wrocław
Польский институт гражданского сотрудничества
Bulwar Ikara 10, 54-130 Wrocław
tel. +48 692 026 615
www.fpiwo.pl
Хороший блог о Польше
www.blogopolshe.pl Oferta współpracy w zakresie praktyk
Czytaj więcej
Konkurs DevOps Ninja
Konkursu DevOps Ninja adresowany jest do studentów pragnących zacząć swoją przygodę z programowaniem.
Organizatorzy: Credit Agricole, wspólnie z ekspertami Dell Technologies i VMware.
W celu wzięcia udziału w konkursie studenci muszą wykonać trzy proste kroki:
1. Pierwszy z nich to rejestracja na stronie: https://devopsninjakonkurs.pl/ [devopsninjakonkurs.pl].
2. W następnym etapie studenci będą mieli szansę poszerzyć swoją wiedzę i wziąć udział w webinarze prowadzonym przez ekspertów, a następnie wypełnić test w oparciu o zdobytą wiedzę.
3. Ostatnim krokiem jest stworzenie aplikacji lub usługi w profesjonalnym środowisku Tanzu.
Na zwycięzców czekają nagrody zapewnione przez organizatorów konkursu:
· Trzy monitory DELL-U4919DW
· Płatne praktyki w dziale R&D w Dell Technologies
· Płatne praktyki w banku Credit Agricole
· 10 darmowych kont VIP w banku Credit Agricole
Zgłoszenia przyjmowane są do 28 listopada. Rejestracja oraz szczegóły konkursu dostępne są na stronie DevOpsNinja konkurs: https://devopsninjakonkurs.pl/ [devopsninjakonkurs.pl].
Czytaj więcej
BESTStudentGRANT
BESTStudentGRANT - VII edycja (konkurs IDUB nr 079) - termin składania wniosków: do 24 listopada 2022 r.
Do udziału w konkursie uprawnieni są studenci UAM 1 roku studiów I stopnia oraz studenci 1 roku jednolitych studiów magisterskich, którzy byli laureatami i finalistami ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych lub/ i uzyskali najlepsze wyniki z matury na poziomie rozszerzonym (95% lub więcej) lub najlepsze wyniki z matury zagranicznej (95% lub więcej po przeliczeniu na polską maturę), chcących realizować swoje pierwsze projekty badawcze.
Konkurs obejmuje finansowanie indywidualnego projektu badawczego studenta.
Szczegóły na stronie www konkursu https://amu.edu.pl/studenci/programy-studenckie/best-student-grant-1/aktualnosci/wystartowala-vii-edycja-konkursu-beststudentgrant
w intranecie https://uam.sharepoint.com/sites/7114030000/SitePages/Konkursy.aspx?ga=1 oraz w załączonym regulaminie (REG-BSG-VII)
Wniosek konkursowy należy wypełnić na stronie internetowej Projektu: https://idub.amu.edu.pl zakładka: Konkursy - Konkurs 079 - BESTStudentGRANT
Czytaj więcej
Szkolenie dla I roku z praw i obowiązków studenta - 15.11.2022
Zapraszamy studentów I roku kierunków prowadzonych w naszym Instytucie na szkolenie z praw i obowiązków studenta, organizowane przez Radę Samorządu Studentów Wydziału Neofilologii. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 15.11.2022, o godz. 18:30, w sali C2 Collegium Novum.
Czytaj więcej
Stypendia im. dr. Jana Kulczyka
Stypendia przyznawane są studentom i doktorantom za bardzo dobre wyniki w nauce, wybitne osiągnięcia naukowe oraz aktywność na rzecz Uniwersytetu. Uwzględniana jest również sytuacja materialna kandydatów.
Dokumenty, które powinni złożyć studenci i doktoranci:
1. Podanie.
2. CV, maksymalnie 2 strony formatu A4.
3. Wniosek o stypendium (formularz w załączeniu, dostępny na stronie internetowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (www.amu.edu.pl), na stronie internetowej Fundacji UAM (www.fundacja.ppnt.poznan.pl).
4. Oświadczenie dotyczące zgody na przetwarzanie danych osobowych.
Informacje i dokumenty do pobrania:
https://amu.edu.pl/doktoranci/doktoranci/stypendia-im.-dr.-jana-kulczyka-na-rok-akademicki-20222023
Osoby zainteresowane składają dokumenty wyłącznie w formie elektronicznej, przesyłając je na adresy e-mailowe:
- studenci wysyłają do Biura Obsługi Studenta Wydziału Neofilologii, do Pani Olgi Michałowskiej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 listopada b.r. do godz. 14.00.
- doktoranci wysyłają na adres Biura Szkoły Doktorskiej szkoły dziedzinowej (termin złożenia określa Dyrektor szkoły).
Czytaj więcej
Stypendia im. dr. Jana Kulczyka dla studentów UAM-Obywateli Ukrainy
Stypendia przyznawane są studentom według poniższych kryteriów:
- wyniki w nauce, z zastrzeżeniem, że Stypendium otrzymać może jedynie Wnioskodawca, którego średnia ocen wynosi co najmniej 4,5,
- osiągnięcia naukowe,
- aktywność na rzecz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- uzupełniającym kryterium może być udokumentowana trudna sytuacja materialna Wnioskodawcy.
Dokumenty, które powinni złożyć studenci:
1. Wniosek (formularz w załączeniu).
2. Podanie.
3. CV, maksymalnie 2 strony formatu A4.
4. Oświadczenie do celów rozliczeniowych na wydrukowanym formularzu (wzór w załączeniu).
Informacje i dokumenty do pobrania:
https://amu.edu.pl/solidarni/aktualnosci/stypendia-im.-dr.-jana-kulczyka-dla-studentow-uam-obywateli-ukrainy
Osoby zainteresowane składają dokumenty wyłącznie w formie elektronicznej, przesyłając je na adresy e-mailowe:
- studenci wysyłają do Biura Obsługi Studenta Wydziału Neofilologii, do Pani Olgi Michałowskiej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ) w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 listopada b.r. do godz. 14.00.
Czytaj więcej
Otwarta projekcja filmu katalońskiego oraz spotkanie z aktorem Sergi Lópezem (Labirynt Fauna)
Centrum Studiów Katalońskich UAM zaprasza do 3.11.2022 na otwartą projekcję na platformie Vimeo filmu z polskimi napisami (opracowanymi przez Witolda J. Maciejewskiego) pt. El viatge de la Marta (Staff only), wyreżyserowanego przez Katalonkę Neus Ballús.
Dodatkowo, w czwartek 3.11.2022 o godz. 19:30 odbędzie się spotkanie zdalne w języku katalońskim z aktorem Sergi Lópezem i z producentem filmowym Edmonem Rochem. Osoby zainteresowane dostępem do projekcji, proszę o kontakt mailowy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Szczegółowe informacje na plakacie obok.
Czytaj więcej
Konkursy Urzędu Miasta Poznania
Urząd Miasta Poznania ogłosił XIX edycję konkursu „Nagroda Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę doktorską" i „Nagroda Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę magisterską."
Do konkursu mogą być zgłaszane prace doktorskie i magisterskie obronione w latach 2021-2022.
Wnioski konkursowe mogą być zgłaszane indywidualnie przez autorki/autorów prac do 15 listopada 2022r.
Regulamin konkursu oraz formularz wniosku dostępne są na stronie internetowej Miasta Poznania www.poznan.pl/studia.
Czytaj więcej
XXVIII edycja Konkursu Prac Magisterskich im. Jana Józefa Lipskiego
Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita ogłasza XXVIII edycję Konkursu Prac Magisterskich im. Jana Józefa Lipskiego.
Przedmiotem konkursu jest wyłonienie najlepszej pracy magisterskiej z obszaru humanistyki i nauk społecznych dotyczącą zjawisk mających miejsce od XIX w. do współczesności, których tematyka jest bliska zainteresowaniom badawczym i aktywności społecznej Patrona konkursu; są to zwłaszcza takie dziedziny, jak:
- historia i teoria literatury;
- wiedza o współczesnej kulturze;
- Varsaviana;
- historia najnowsza;
- społeczeństwo i polityka, dyskryminacja i tolerancja, stereotypy – aspekty kulturowe, psychologiczne, językowe.
Prawo zgłaszania prac na konkurs mają ich promotorzy lub recenzenci oraz autorzy, jeśli uzyskają akceptację promotora lub recenzenta. Do konkursu mogą być zgłoszone prace, obronione w roku 2022, które otrzymały ocenę co najmniej dobrą.
Zgłoszenie pracy na konkurs powinno zawierać:
- jeden egzemplarz wydrukowanej dwustronnie w formacie A4 pracy magisterskiej, napisanej dowolną czcionką, o wielkości nie mniejszej niż 10 pkt, w miękkiej oprawie (np. zbindowanej lub na spirali);
- jeden egzemplarz wydrukowanego streszczenia pracy (maksymalnie 1800 znaków ze spacją, tj. jedna strona maszynopisu znormalizowanego), określającego cel pracy, jej główne założenia oraz ogólne wnioski;
- jeden egzemplarz pracy magisterskiej oraz streszczenia w wersji elektronicznej;
- krótką opinię promotora lub recenzenta o zgłaszanej pracy magisterskiej;
- dane autora pracy umożliwiające kontakt z nim;
- kompletnie wypełniony formularz zgłoszeniowy;
- zaświadczenie wydane przez władze uczelni zawierające informację o terminie obrony pracy, jej temat oraz nazwę i adres uczelni wydającej zaświadczenie;
- wszystkie wyżej wymienione dokumenty zapisane na płycie CD.
Prace prosimy nadsyłać do dnia 15 lutego 2023 roku na adres:
Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita
Ul. Krakowskie Przedmieście 16/18
00-325 Warszawa
Szczegółowe informacje o konkursie znajdą Państwo na naszej stronie internetowej: www.otwarta.org
Dodatkowych informacji o konkursie udziela biuro Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita,
tel. 22 828 11 21, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Czytaj więcej
Inclusive Comprehensive Internationalisation FESTIVAL - 19.10.2022
Dzień Zdrowia Psychicznego na UAM - 21.10.2022
Zapraszamy studentów, nauczycieli akademickich i pracowników administracji na Dzień Zdrowia Psychicznego na UAM:
https://amu.edu.pl/wiadomosci/aktualnosci/studenci/zdrowa-glowa-dzien-zdrowia-psychicznego-na-uam
Zgodnie z decyzją JM Rektor, prof. Bogumiły Kaniewskiej, 21.10.2022 jest dniem rektorskim, wolnym od zajęć dydaktycznych.
Czytaj więcej
EkoMasters 2022 - konkurs dla studentów i doktorantów
Co warto zmienić na uczelni, żeby była bardziej eko?
Przyślij swój proekologiczny postulat, pomysł na zmianę lub konkretny projekt!
Na autorów najciekawszych propozycji (studentów lub doktorantów) czekają:
a. I nagroda – publikacja całości lub części nadesłanego tekstu w wydawnictwie książkowym + 2.500 zł + sesja szkoleniowo-konsultacyjna,
b. II nagroda – publikacja całości lub części nadesłanego tekstu w wydawnictwie książkowym + 1.500 zł + sesja szkoleniowo-konsultacyjna,
c. III nagroda – publikacja całości lub części nadesłanego tekstu w wydawnictwie książkowym + 1000 zł + sesja szkoleniowo-konsultacyjna.
Możesz wysłać więcej niż jedno zgłoszenie i zdobyć kilka nagród!
Zgłoszenie należy przesyłać do 31 października 2021 r. przy pomocy formularza dostępnego na stronie Fundacji na rzecz Jakości Kształcenia:
www.ekokampus.fjk.org.pl
Tam też znajduje się Regulamin Konkursu. Zgłoszenie, bez względu na wybrana formułę, może mieć co najwyżej 12 tys. znaków licząc ze spacjami (około 5 stron). Zgłoszenie może posiadać załącznik (np. zdjęcie, projekt, wyliczenie w arkuszu kalkulacyjnym, prezentację).
Czytaj więcej
Nowa edycja programu Seeds for the Future
Zapraszamy Studentki i Studentów do udziału w IX edycji programu Seeds for the Future, 8-dniowego programu szkoleniowego online, w ramach którego uczestnicy będą mogli poznać wiodące trendy w obszarze nowoczesnych technologii (takich jak rozwój sztucznej inteligencji, zastosowania 5G, obliczenia w chmurze czy produkcja zielonej energii), a także nawiązać kontakty ze studentami z ponad 100 krajów z całego świata.
Rekrutacja trwa do 20 października br., a zgłoszenia można wysyłać bezpośrednio poprzez formularz dostępny na stronie internetowej. Oficjalnie wspiera nas m.in. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich czy Forum Uniwersytetów Polskich.
Poniżej więcej informacji:
https://seedsforthefuture.pl/biezaca-edycja/
Czytaj więcej
Rejestracja USOS na studiach licencjackich - do 14.10.2022
W piątek, 14.10.2022, zakończy się rejestracja na zajęcia w systemie USOS dla studiów licencjackich. Prosimy o rejestrację w podanym terminie.
W przypadku zajęć z PNJ, oprócz rejestracji na poszczególne komponenty do właściwej grupy, obowiązuje również zapis na zbiorczy przedmiot o nazwie "Praktyczna nauka języka francuskiego/hiszpańskiego" itd. (bez doprecyzowania typu "mówienie", "gramatyka" itp. w nazwie), pod którym znajdzie się uśredniona ocena za wszystkie komponenty bloku PNJ w semestrze zimowym.
Czytaj więcej
Uwaga! Dodatkowy nabór na studia magisterskie (filologia romańska i włoska) - 13.10.2022
Tylko dziś, tj. w czwartek 13.10.2022, możliwe są jeszcze zapisy na studia magisterskie (filologia romańska i włoska) w dodatkowym, ostatnim naborze.
Wymagane dokumenty należy złożyć w systemie internetowej rekrutacji do piątku, 14.10.2022.
Egzaminy dla absolwentów innych kierunków niż filologia i ogłoszenie wyników: 17.10.2022
Dodatkowe informacje:
filologia romańska
https://rekrutacja.amu.edu.pl/kierunki-studiow/filologia-romanska,119
filologia włoska
https://rekrutacja.amu.edu.pl/kierunki-studiow/filologia-wloska,142
Czytaj więcej
Seminarium naukowe – Studia katalońskie i podejścia afektywne
Centrum Studiów Katalońskich UAM zaprasza na seminarium naukowe wokół nowych spojrzeń na współczesną kulturę katalońską opartych na podejściu afektywnym. Wykłady i warsztaty będą prowadzone w języku katalońskim i hiszpańskim przez wybitnych specjalistów. Wydarzenie, współorganizowane z Universitat de les Illes Balears, odbędzie się 13 i 14 października 2022r.. Szczegółowe informacje .
Czytaj więcej
Koncert muzyki ludowej z Majorki – w wersji nowoczesnej
Centrum Studiów Katalońskich UAM zaprasza na koncert muzyki ludowej z Majorki w języku katalońskim i w wersji nowoczesnej, który odbędzie się 13 października 2022 r. o godz. 19:00 w CK Nowe Amore, ul. Mickiewicza 33 w Poznaniu. Szczegółowe informacje na plakacie obok.
Czytaj więcej
Wnioski studenckie
Wnioski o powtórzenie przedmiotu, wznowienie, indywidualną organizację studiów itp. proszę składać zgodnie z poniższymi wytycznymi:
https://uam.sharepoint.com/sites/4504000000/SitePages/Wzory-wnioskow-do-pobrania.aspx?OR=Teams-HL&CT=1647607317881¶ms=eyJBcHBOYW1lIjoiVGVhbXMtRGVza3RvcCIsIkFwcFZlcnNpb24iOiIyNy8yMjAyMDcwMTgxMiJ9
Wcześniej proszę zapoznać się z dostępnym na tej stronie informatorem:
https://uam.sharepoint.com/sites/4504000000/Dla%20studenta/Forms/AllItems.aspx?id=%2Fsites%2F4504000000%2FDla%20studenta%2FWzory%20wniosk%C3%B3w%20do%20pobrania%2F%21%21%21%20Podania%20studenckie%20przez%20USOSweb%20%2D%20informator%2Epdf&parent=%2Fsites%2F4504000000%2FDla%20studenta%2FWzory%20wniosk%C3%B3w%20do%20pobrania
W innych sprawach proszę o kontakt TYLKO I WYŁĄCZNIE pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Opiniuję wnioski i odpowiadam na wiadomości w kolejności ich wpływania.
Ze względu na dużą ich liczbę proszę o cierpliwość i niewysyłanie tych samych wiadomości po kilka razy.
prof. UAM dr hab. Tomasz Klimkowski
Zastępca Dyrektora Instytutu Języków i Literatur Romańskich
Czytaj więcej
Przewodnik Studenta I roku 2022
Informacja dla Studentów - karta PEKA
Składanie wniosków o zaliczenie przedmiotu zrealizowanego na poprzednich studiach ("przepisanie ocen...
Szanowni Państwo,
Komisja ds. Uznawalności Efektów Kształcenia przyjmuje do zaopiniowania wnioski o zaliczenie przedmiotów zrealizowanych na poprzednich studiach. Prosimy o przygotowanie kompletu dokumentów dokładnie według załączonej instrukcji.
Opiniowanie wniosków o uwzględnienie zaliczenia ( przepisanie oceny )
Czytaj więcej
Filologia romańska studia niestacjonarne II stopnia - terminy zjazdów
I rok studiów licencjackich - znajomość języka kierunkowego
Studentów I roku filologii hiszpańskiej, romańskiej i włoskiej prosimy o wypełnienie ankiety na temat znajomości języka kierunkowego. Umożliwi to przydział do odpowiednich grup zajęciowych (dla początkujących, średnio zaawansowanych lub zaawansowanych).
Ankiety będą dostępne do piątku, 30 września 2022 r. do godziny 23:59.
Poniżej linki do ankiet:
filologia hiszpańska
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=4Z5ocy-0JU6l9mbR8pvAkrvAuzqSSZhIiufNrwfBFs9UM1MwNjBPNzNWMzE3M1hHN1RWOUwyNjRWUi4u
filologia romańska
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=4Z5ocy-0JU6l9mbR8pvAkjqu5X65tKJHuUJZfodYI1xUMlVJR1BJNFJNRkpBQUQ3SDlPOVY0NkNXNS4u
filologia włoska
https://forms.office.com/r/Jw7B71FudL
Czytaj więcej
SPOTKANIE INAUGURACYJNE DLA I ROKU STUDIÓW MAGISTERSKICH
Spotkanie inauguracyjne dla I roku studiów magisterskich stacjonarnych – filologia hiszpańska, romańska i włoska odbędzie się dnia 4 października 2022 r. w sali C2 (Collegium Novum, al. Niepodległości 4, blok C) o godz. 14:30.
Czytaj więcej
SPOTKANIE INAUGURACYJNE DLA I ROKU STUDIÓW LICENCJACKICH
Spotkania inauguracyjne dla I roku studiów licencjackich odbędą się dnia 4 października 2022 r. w sali C2 (Collegium Novum, al. Niepodległości 4, blok C).
Filologia hiszpańska, rumuńska i włoska – godz. 13:00
Filologia romańska – godz. 13:30
Na spotkaniu zostaną przekazane informacje na tematu podziału na grupy zajęciowe. Do tego czasu prosimy nie rejestrować się na zajęcia w USOS-ie mimo dostępności rejestracji również dla studentów I roku.
Nie dotyczy to rejestracji na zajęcia z wychowania fizycznego, która możliwa jest od dn. 27.09.2022 r. zgodnie z informacją zamieszczoną już na stronie Instytutu.
Czytaj więcej
Studenci I roku studiów licencjackich - zapisy na wychowanie fizyczne
Dn. 27 września br. rozpoczynają się zapisy na zajęcia z wychowania fizycznego.
Wszystkie informacje dla studentów są dostępne na stronie https://wf1.amu.edu.pl/index.php?item=2
Dodatkowo, dn. 26 września, w godz. 9:30-10:00, na MS Teams odbędzie się spotkanie informacyjne dla studentów Wydziału Neofilologii dotyczące organizacji sportu na UAM (informacje niezwiązane z zapisami na wychowanie fizyczne).
Kliknij w link i dołącz do spotkania!
https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/ 19%3a95C4AP9mMgW3uO9UvTtGpg6Mn1YGAYyPAV9_D_8vpm01%40thread.tacv2/1661981251446 ?context=%7b%22Tid%22%3a%2273689ee1-b42f-4e25- a5f6-66d1f29bc092%22%2c%22Oid%22%3a%2235af6b43-18df-4051-9017-30e2b4a7b80a%22%7d
Czytaj więcej
Rekrutacja na studia II stopnia - II nabór
Zakończył się I nabór na studia stacjonarne II stopnia na filologię hiszpańską, romańską i włoską.
Serdecznie gratulujemy nowo przyjętym Studentkom i Studentom I roku studiów magisterskich!
Jednocześnie informujemy, że trwa II nabór na studia magisterskie na tych kierunkach.
Wszystkich chętnych prosimy o zapoznanie się z terminami obowiązującymi w II naborze:
- zamknięcie i opłacenie zapisów: do 28.09.2022;
- składanie dokumentów: do 29.09.2022;
- egzaminy wstępne: 30.09.2022.
Filologia hiszpańska
https://rekrutacja.amu.edu.pl/kierunki-studiow/filologia-hiszpanska,104
Filologia romańska
https://rekrutacja.amu.edu.pl/kierunki-studiow/filologia-romanska,119
Filologia włoska
https://rekrutacja.amu.edu.pl/kierunki-studiow/filologia-wloska,142
Czytaj więcej
Pobyt wykładowców i studentów z IFRom w Rennes – projekt DECLAME’FLE
Od 12 do 18 czerwca 2022 roku grupa wykładowców oraz studentów z Instytutu Filologii Romańskiej przebywała w Rennes, gdzie dzieliła się efektami swojej kilkumiesięcznej pracy nad cyfrowymi sekwencjami dydaktycznymi wypracowanymi w ramach projektu DECLAME’FLE.
Europejski projekt trwający od 2019 roku zrzeszający trzy uczelnie: Uniwersytet Rennes 2 na czele z Élisabeth Richard, Uniwersytet Matej Bel na czele z Katariną Chovancovą oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza na czele z Bernadetą Wojciechowską, zakończył się sukcesem!
We współpracy ze specjalistami z Rennes oraz Erwannem Le Guennic stażystą przebywających w trakcie projektu w UAM, wykładowcom oraz studentom z Poznania udało się stworzyć 10 sekwencji dydaktycznych, które będą od września dostępne na platformie Didaclang.fr. Na platformie znajduje się ponadto wiele innych francuskojęzycznych materiałów (MOOC, świat wirtualny, mapy interaktywne, bibliografia) dla nauczycieli i studentów zainteresowanych refleksją teoretyczną i scenariuszami lekcji wokół współczesnych tekstów literatury frankofońskiej o migracji i wygnaniu.
Weronika Maślanka, filologia romańska, II studiów magisterskich
Wykładowcy biorący udział w projekcie (UAM): prof. UAM, dr hab. Bernadeta Wojciechowska, dr Joanna Górecka, dr Małgorzata Czubińska, dr Jędrzej Pawlicki, dr Izabela Orchowska, prof. dr hab. Katarzyna Karpińska-Szaj.
Studenci (UAM): Anna Waszau, Anna Maria Spychała, Karolina Kopczyńska, Julia Jarosz, Julia Banaszak, Weronika Maślanka, Magdalena Łysoń, Zuzanna Strzelecka, Adrian Kaczmarek, Jakub Michalski, Paweł Orzechowski.
Czytaj więcej
Liczymy ankiety! 13. Badanie jakości kształcenia
Już po raz szósty w akcji „Liczymy ankiety!” cztery wydziały UAM, które wygrają rywalizację o największy procentowy udział w badaniu jakości kształcenia, otrzymają nagrody pieniężne. Dla wyrównania szans wydziały walczą ze sobą w podziale na cztery grupy. Nagroda w wysokości 3000 zł zostanie przeznaczona na dowolny cel, o którym zadecydują studenci.
https://amu.edu.pl/wiadomosci/aktualnosci/studenci/liczymy-ankiety!-13.-badanie-jakosci-ksztalcenia
Czytaj więcej
Medal Ludwika Zabrockiego
Podczas Światowego Kongresu Języków Obcych w Warszawie, prof. Katarzyna. Karpińska-Szaj otrzymała medal Ludwika Zabrockiego przyznawany przez Polskie Towarzystwo Neofilologiczne za wybitne zasługi dla neofilologii polskiej.
Czytaj więcej
Projekcja filmu MASZ CI LOS! (Rumunia, 2016), 20.06.2022
Wielbicieli kina rumuńskiego i nie tylko zapraszamy w poniedziałek, 20.06.2022 r., o godz. 15:30 na projekcję filmu MASZ CI LOS! (rum. Două lozuri).
Czytaj więcej
Rumuńskie święto Rusalii-webinarium, 13.06.2022, godz. 17:00
Zapraszamy na webinarium (w języku rumuńskim) poświęcone zwyczajom związanym z rumuńskim świętem Rusalii ("Zielone Świątki"). Więcej szczegółów na plakacie.
Link do spotkania: meet.google.com/tyz-ucuz-bpd
Czytaj więcej
USOS NEWS
Drogie Studentki i Studenci!
W związku ze zbliżającym się końcem semestru zostanie uruchomiona dodatkowa, II tura rejestracji dla osób, które z różnych powodów nie zarejestrowały się w I turze bądź zarejestrowały się błędnie i muszą się wyrejestrować z niektórych przedmiotów.
Termin II tury rejestracji: 13.06.2022 – 20.06.2022
Czytaj więcej
Polsko-francuskie studia podyplomowe MBA - spotkanie informacyjne
Zapraszamy na spotkanie z prof. Tomaszem Domańskim poświęcone polsko-francuskim studiom podyplomowym w zakresie zarządzania typu MBA, prowadzonym na Uniwersytecie Łódzkim, które odbędzie się na MS Teams w poniedziałek, 6 czerwca 2022r., o godz. 17:00.
Link do spotkania:
https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3aPgsaFeCA0YoxAed97TIn5vEFmNBDgECHnnOP3yFXvws1%40thread.tacv2/1654176612273?context=%7b%22Tid%22%3a%2273689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092%22%2c%22Oid%22%3a%22578022df-73a6-4ec6-9d4f-42c468e63d6e%22%7d
Czytaj więcej
Portugalskie komiksy i filmy w perspektywie Kuby Jankowskiego
Portugalskie komiksy i filmy w perspektywie Kuby Jankowskiego (UW) – pogadanki w języku polskim
Gdzie:
NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet. Biblioteka UAM, ul. Ratajczaka 38
Kiedy:
Piątek, 3 czerwca 2022
9:45-11:15 - 101 portugalskich komiksów, które musisz przeczytać zanim umrzesz
11:30 – 13:00 - Kolekcja filmów portugalskich na dvd z Gazetą Poznańską
Czytaj więcej
Spotkanie z Katarzyną Kobylarczyk
Zakład Studiów Hispanistycznych i Koło Naukowe Hispanistów UAM zapraszają na spotkanie z Katarzyną Kobylarczyk, laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2019 za reportaż "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany". Spotkanie odbędzie się w środę 1 czerwca o g. 16.30 w sali C2 (w języku polskim).
Więcej informacji:
To długo wyczekiwane spotkanie, odkładane przez pandemię wreszcie się odbędzie. Jest jeszcze drugi bardzo ważny dla nas powód: 18 maja wychodzi hiszpańskojęzyczna wersja reportażu pod tytułem: „Costras. España hurga en sus heridas” w przekładzie Xaviera Farre (wyd. Crítica). Porozmawiamy z autorką także o tym jak czyta swoją ksiązkę po hiszpańsku i o jej recepcji w Hiszpanii.
„Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” to książka o niezabliźnionych ranach dotyczących hiszpańskiej wojny domowej i jej ofiar. O grobach, w których znajdują się dziesiątki tysięcy szczątek osób, które w większości należały do ofiar cywilnych przegranych w wojnie i dysydentów wobec narodowo-katolickiego modelu narzuconego przez frankizm. Ale nie tylko. To narracja o kościach poszukiwanych przez rodziny ofiar, które przeleżały dziesiątki lat w przydrożnych rowach, zbiorowych, nieopisanych grobach, w studniach, na polach, pod wybudowanymi autostradami albo w mauzoleum ku czci dyktatora. Także i o tych, które zaznały żałoby, a były ofiarami drugiej strony wojennego konfliktu. To znakomicie napisana książka dająca głęboki wgląd w obecną sytuację i spory dotyczące pamięci zbiorowej w Hiszpanii. To pisana od strony martwych i nienazwanych w większości ciał historia kraju, w którym po wielu latach społeczne procesy pamięciowe zaczęły coraz silniej wykazywać zniekształcenie pamięci przez zbyt szybko zakończoną (nieukończoną i nie-do-końca-spełnioną) transformację systemową kraju ujawniając coraz większą ilość grup, dla których nie znaleziono miejsca w narracjach oficjalnych. Ich doświadczenia pozostały wśród nazwanych przez Dominika LaCaprę „pozornie niemych lub niezarejestrowanych” archiwów. Jednak, jak napisano w laudacji jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego: „To nie jest książka o wojnie domowej w Hiszpanii, nie zmusza nas do wyborów ideologicznych. «Strup» to reportaż o szukaniu prawdy, która nie jest dana raz na zawsze, ale pojawia się na przykład wtedy, gdy w mauzoleum pełnym kości spotykają się synowie zamordowanych – jednemu zabili ojca faszyści, drugiemu – republikanie. Razem schodzą do wilgotnej krypty. Autorka zdaje relację, nie komentuje”.
Czytaj więcej
XXV Jubileuszowy Festiwal Nauki i Sztuki
Zapraszamy na XXV jubileuszową edycję Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który odbędzie się na Wydziale Neofilologii, al. Niepodległości 4, Poznań.
2 czerwca 2022 r. Szczegółowy program wydarzenia w załączniku. Przygotowaliśmy ciekawe wykłady, prezentacje, warsztaty i gry dotyczące różnych zakątków świata.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Pamiętajcie o wcześniejszej rezerwacji miejsc (patrz program wydarzenia).
Serdecznie zapraszamy!
Czytaj więcej
Narrativas del cambio social: prof. Christian Claesson
Konferencja Autres quotidiens au Maghreb
Zapraszamy na konferencję Autres quotidiens dans les littératures et cultures francophones du Maghreb et du Moyen-Orient, która odbędzie się w Collegium Novum (sala 104B) 19 i 20 maja 2022r.
Program konferencji
Czytaj więcej
Piknik z okazji Dnia Różnorodności Kulturowej
Zapraszamy na piknik kulinarny z okazji Dnia Różnorodności Kulturowej, który odbędzie się na Wydziale Neofilologii UAM 19 maja 2022r. (tj. czwartek) w godz. 13:00 – 15:00 (Patio w Collegium Novum, Al. Niepodległości 4). Podczas wydarzenia będzie można skosztować potraw ze wszystkich stron świata: od kuchni naszych sąsiadów zza wschodniej granicy przez aromatyczne potrawy arabskie i tureckie aż po niezwykłe smaki Indonezji i Indii.
Czekamy na Was!
Czytaj więcej
ERASMUS+
20 Maja 2022r. o godz. 11.30 w sali C2 odbędzie się obowiązkowe spotkanie dla wszystkich studentek i studentów wyjeżdżających na wymianę w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2022/2023. Zaproszenie na spotkanie przyjęli prof. Tomasz Klimkowski, Pełnomocnik Dziekana Wydziału Neofilologii ds. studenckich w IFRom, oraz mgr Magdalena Ratajczak, Koordynatorka programu Erasmus+ dla Wydziału Neofilologii. To najlepsza okazja, by dowiedzieć się wszystkiego o przygotowaniu wyjazdu i jego rozliczeniu po powrocie.
Zapraszam !
Agata Lewandowska, koordynatorka Erasmus+ w Instytucie Filologii Romańskiej
Czytaj więcej
IT & Języki obce – jak to połączyć?
Edward Porębowicz 90 lat później
Serdecznie zapraszamy na sesję naukową z okazji 90 rocznicy nadania Edwardowi Porębowiczowi doktoratu honorowego naszej Uczelni. Sesja zatytułowana „Edward Porębowicz 90 lat później” odbędzie się 13 maja 2020r. w Collegium Novum, w sali C2 w godzinach 9.30-14.15. Szczegóły na stronie Instytutu Filologii Romańskiej.
Czytaj więcej
Zaproszenie na wykłady
Zakład Studiów Hispanistycznych zaprasza na otwarte wykłady gościnne dr Valerii Añón (Universidad de Buenos Aires i Universidad Nacional de La Plata, Argentyna). 12-13 maja 2022 roku. Szczegółowe informacje na plakacie.
Czytaj więcej
Dzień Szkół w naszym Instytucie
26 kwietnia 2022r. gościliśmy w naszym Instytucie grupę 200 uczniów ze szkół licealnych wraz z opiekunami. Spośród szkół poznańskich odwiedziło nas I LO im. Karola Marcinkowskiego, IV LO im. Komisji Edukacji Narodowej oraz XI LO im. Jadwigi i Wacława Zembrzuskich. Gościliśmy również dwie grupy z Gniezna: I LO im. Bolesława Chrobrego i II LO im. Dąbrówki, oraz I LO im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu i Zespół Szkół im. Józefa Wybickiego w Ratajach. Nasi wykładowcy przygotowali dla gości interesujące wykłady i warsztaty językowe.
Bardzo dziękujemy wszystkim za obecność a prowadzącym za trud, który włożyli w przygotowanie tego wydarzenia.
Zapraszamy w nowym roku akademickim!
Czytaj więcej
Erasmus+ na stronie Wydziału Neofilologii UAM
W związku z powtarzającymi się problemami ze znalezieniem informacji dotyczących programu Erasmus+ na nowej stronie Wydziału Neofilologii, pragnę zwrócić Państwa uwagę na INTRANET STUDENTA, do którego dostęp jest przez stronę WN (górny lewy róg). Tam, po rozwinięciu menu Erasmus+, znajdą Państwo aktualne instrukcje i rady dotyczące formalności związanych z wyjazdem oraz potrzebne dokumenty do pobrania. Przypominam też o stronie Instytutu Filologii Romańskiej Erasmus > Studia za granicą.
Agata Lewandowska, koordynatorka instytutowa Erasmus+
Czytaj więcej
Zapraszamy na wykład gościnny prof. Diany Klinger z Universidade Federal Fluminense
Zakład Studiów Hispanistycznych zaprasza na wykład gościnny online prof. Diany Klinger z Universidade Federal Fluminense (Brasil), zatytułowany: Narrativa y ética en tiempos distópicos.
Wykład odbędzie się 29 kwietnia 2022 roku o godz. 15.00 czasu polskiego na platformie MS Teams, pod linkiem:
https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3aHkO1xpkUC6-cPg1Yxg9tNknvsZEy- GjgOsguBvKql_Y1%40thread.tacv2/1641466475609?context=%7b%22Tid%22%3a%2273689ee1-b42f-4e25-a5f6- 66d1f29bc092%22%2c%22Oid%22%3a%2247a24fcf-605b-4f69-845c-fcc5f1a40391%22%7d
Wykład odbywa się w ramach cyklu "Narrativas del cambio social. El giro ético en las literaturas hispánicas". Więcej informacji na stronie: http://ifrom.amu.edu.pl/index.php/studia/aaaa
Czytaj więcej
Godziny dziekańskie
W dniu 26 kwietnia 2022 roku zostają ogłoszone godziny dziekańskie od 9:45 do 13:15 w związku z Dniem Szkół organizowanym w Instytucie Filologii Romańskiej UAM.
Czytaj więcej
Cykl wykładów i warsztatów wokół walenckiego eseisty Joana Fustera
W ramach roku Joana Fustera (100 rocznica urodzin), Centrum Studiów Katalońskich UAM zaprasza na cykl wykładów i warsztatów wokół wybitnego eseisty z Walencji, prowadzonych przez badaczy z Universitat de València oraz University of Leeds. Wydarzenie, współorganizowane z Katedrą Joana Fustera z UV, odbędzie się 21 i 22 kwietnia 2022r. Szczegółowe informacje na plakacie obok.
Czytaj więcej
Zaproszenie na Zaproszenie na webinarum
Zaproszenie na webinar w dniu 12.04.2022 r. w godz. 17.00 - 17.30 czasu polskiego, który będzie poświęcony prezentacji oferty dydaktycznej ESFAM AUF w Sofii - magisterskie studia ekonomiczne (master) dla osób biegle posługujących się francuskim.
Spotkanie online przeprowadzi Pan prof. Nicolas Mainetti, dyrektor ESFAM.
Czytaj więcej
Życzenia pokoju dla Ukrainy z Portugalii
Nuno Cacho - kompozytor, gitarzysta portugalski, jazzman - w geście solidarności z Ukrainą stworzył nową wersję utworu Gilberto Gila „A Paz” („Pokój”). Bądźmy razem!
Nuno Cacho – gitara portugalska, aranżacja
Carla Linhares - śpiew
Adones de Souza – fortepian
Czytaj więcej
Korrika 22
W Kraju Basków co 2 lata organizowany jest bieg na rzecz języka baskijskiego - Korrika. W tym roku zacznie się on 31 marca w Amurrio, a zakończy 10 kwietnia w Donostia.
W Poznaniu pobiegniemy z Collegium Novum na Plac Wolności, w sobotę, 2 kwietnia. Ruszamy o godz. 13:00. Zapraszamy!
Więcej informacji:
https://www.korrika.eus/eu/
https://uam.sharepoint.com/:b:/r/sites/Euskarajendea/Shared%20Documents/General/Abestia22_itzulpenak.pdf?csf=1&web=1
Czytaj więcej
Wykład gościnny w języku hiszpańskim
Zakład Studiów Hispanistycznych ma zaszczyt zaprosić na wykład online Carmen Flys Junquery (Universidad de Alcalá):
Ética ecofeminista y debates posthumanistas en la trilogía Bruna Husky de Rosa Montero.
Wykład odbędzie się 8 kwietnia 2022 roku o godz. 11.30 czasu polskiego na platformie MS Teams, pod linkiem:
https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3aHkO1xpkUC6-cPg1Yxg9tNknvsZEy-GjgOsguBvKql_Y1%40thread.tacv2/1641466422458?context=%7b%22Tid%22%3a%2273689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092%22%2c%22Oid%22%3a%2247a24fcf-605b-4f69-845c-fcc5f1a40391%22%7d.
Więcej informacji
Czytaj więcej
Dzień Frankofonii 2022
Co roku, frankofoni i frankofile, czyli ci, którzy znają i kochają język francuski i związane z nim kultury, spotykają się z okazji Światowego Dnia Frankofonii. My świętowaliśmy to wydarzenie w naszym Instytucie 18 marca 2022 rok pod hasłem: Francophonie. Vivre la Communauté dans sa diversité. Frankofonia, wspólnota, różnorodność mieniły się szeregiem barw. Publiczność zebrała się liczna, wśród tegorocznych gości zasiedli uczniowie z II LO w Poznaniu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i osobom przybyłym na to wyjątkowe spotkanie.
Zapraszamy w przyszłym roku.
Czytaj więcej
Zaproszenie na wykład
Centrum Studiów Katalońskich UAM zaprasza na wykład o reprezentacji świata wiejskiego we współczesnej powieści europejskiej (j. hisz.) oraz na warsztat o motywie szaleństwa w literaturze katalońskiej. Profesorka wizytująca, Maria Dasca z barcelońskiej Universitat Pompeu Fabra, będzie osobiście w Poznaniu. Szczegółowe informacje na plakacie obok.
Czytaj więcej
Konkurs Study@research
Study@research - V edycja (konkurs IDUB nr 049) - do złożenia wniosku uprawnieni są studenci UAM I roku studiów drugiego stopnia lub IV roku jednolitych studiów magisterskich.
Konkurs obejmuje finansowanie:
a. indywidualnego projektu badawczego studenta lub
b. projektu zespołowego realizowanego przez studencką grupę badawczą.
Szczegóły na stronach
https://amu.edu.pl/studenci/programy-studenckie/study@research/informacje
https://amu.edu.pl/studenci/programy-studenckie/study@research/aktualnosci/ruszyl-nabor-wnioskow-do-v-edycji-konkursu-study@research
oraz w załączonym regulaminie.
Termin składania wniosków: do 28 marca 2022 roku
Wniosek konkursowy należy wypełnić na stronie internetowej Projektu:
https://idub.amu.edu.pl
(zakładka Konkursy – konkurs 049 "Study@research")
Czytaj więcej
Zaproszenie na wykład
Zakład Studiów Hispanistycznych ma zaszczyt zaprosić na wykład online prof. Normy Elii Cantú z Trinity University (Texas), zatytułowany "El giro ético en la literatura por Chicanas en un tercer espacio: La novela y la justicia social".
Wykład odbędzie się 18 marca 2022 roku o godz. 15.00 czasu polskiego na platformie MS Teams, pod linkiem: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3aHkO1xpkUC6-cPg1Yxg9tNknvsZEy-GjgOsguBvKql_Y1%40thread.tacv2/1641466350746?context=%7b%22Tid%22%3a%2273689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092%22%2c%22Oid%22%3a%2247a24fcf-605b-4f69-845c-fcc5f1a40391%22%7d
Czytaj więcej
Dzień Promocji Studiów 19.03.2022
Drogie Kandydatki, Drodzy Kandydaci,
już w najbliższą sobotę, 19 marca 2022 r., zapraszamy na Dzień Promocji Studiów w Szkole Nauk o Języku i Literaturze UAM, w tym na spotkanie z językami i kulturami świata romańskiego.
Zaproponowane przez nas wykłady i warsztaty to nie tylko próbka zajęć prowadzonych w Instytucie Filologii Romańskiej, ale również okazja do spotkania z wykładowcami i uzyskania informacji na temat naszych filologii: hiszpańskiej, portugalskiej, romańskiej, rumuńskiej i włoskiej.
Szczegółowy program wydarzenia
Czytaj więcej
Warsztaty na Wydziale Chemii - pomoc dla Ukrainy
Wydział Chemii chcąc wspomóc naród ukraiński przygotował warsztaty "Chemia i ja" dla dzieci i młodzieży z Ukrainy oraz Polski. Warsztaty będą prowadzone w różnych grupach wiekowych w zależności od potrzeb. Dzieci i młodzież z Ukrainy uczestniczą w warsztatach za darmo a nasze latorośle za cegiełkę 15pln wpłaconą na konto naszego Uniwersytetu.
Link do strony wydarzenia: https://chemia.amu.edu.pl/wydzial/aktualnosci-wydzialowe/-i-chemia-i-ja
Czytaj więcej
Konferencja dydaktyczna - literatura w nauczaniu języków obcych
W dniu 21 marca 2022r. w Instytucie Filologii Romańskiej odbędzie się jednodniowa konferencja dydaktyczna poświęcona wykorzystaniu literatury w nauczaniu języków obcych :
Lire et parler des écrits littéraires en français langue étrangère :
approches didactiques
Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Uniwersytetem Rennes 2 (Francja) oraz z Uniwersytetem im. Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja) w ramach projektu Erasmus Plus partnerstwo strategiczne pt. DECLAME’FLE – Développement d’un Espace Collaboratif FLE :
Littérature, Apprentissage, Migration, Exil: https://declamefle.hypotheses.org
Językiem obrad jest francuski.
Zainteresowane osoby prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia pod adresem: https://form.jotform.com/220332827066048
W mailu zwrotnym otrzymają Państwo link do spotkania na platformie Zoom.
Czytaj więcej
Wolontariat w Poznańskim Centrum Świadczeń
Poznańskie Centrum Świadczeń poszukuje wolontariuszy ze znajomością języka ukraińskiego, rosyjskiego, których zadaniem byłaby pomoc w wypełnianiu druków, sterowanie ruchem klientów oraz wydawanie maseczek ochronnych. Liczy się każda osoba, która mogłaby pomóc.
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Prodziekanem ds. studenckich Wydziału Neofilologii - Andrzej Narloch (mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
Wolontariusze proszeni są o podanie imienia i nazwiska, nr telefonu, maila oraz znajomości języków (UA, RU).
Czytaj więcej
Rekrutacja Erasmus+ 2022/2023
W USOSweb dostępne są wyniki pierwszej tury rekrutacji. Osoby zakwalifikowane proszone są o uzupełnienie informacji w formularzu wyjazdowym w USOSweb. Gdy wersja elektroniczna formularza zostanie zatwierdzona w systemie, należy go wydrukować, podpisać, a następnie uzyskać pod nim podpis koordynatorki instytutowej (pokój 12A) i dostarczyć ów dokument do Biura Erasmusa (pokój 101B).
Rekrutacja uzupełniająca odbędzie się w dniach 16.03-22.03.2022. Obejmie ona niewykorzystaną ofertę IFRom oraz innych jednostek Wydziału Neofilologii.
Czytaj więcej
Order Palm Akademickich
W dniu 10 marca 2022 roku w domu Bretanii Konsul Honorowy Francji dr Igor Kraszewski udekorował mgr Annę Materę-Klinger orderem Palm Akademickich przyznaną przez Premiera Rządu Republiki Francuskiej!
Laureatce składam i serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów w promowaniu języka francuskiego.
Czytaj więcej
Zajęcia z języka baskijskiego dla początkujących
Zapraszamy na LEKTORAT JĘZYKA BASKIJSKIEGO z elementami szeroko pojętej kultury (muzyka, film, sztuka, historia, folklor, literatura).
Kurs trwa przez jeden semestr (2 zajęcia w tygodniu). Przeznaczony jest dla osób początkujących – studentów Szkoły Nauk o Języku i Literaturze (Wydział Neofilologii – w tym Instytut Filologii Romańskiej, Wydział Anglistyki, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej), dla których może stanowić dodatkowe osiągnięcie edukacyjne.
Zajęcia będą się odbywać w Collegium Novum, al. Niepodległości 4, blok A, we wtorki, w godz. 15:00-16:30 (sala 2) i w czwartki, w godz. 16:45-18:15 (sala 7).
Prowadzący: mgr Esther Zarraua Isasi-Isasmendi
Dodatkowe informacje: prof. UAM dr hab. Tomasz Klimkowski, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Czytaj więcej
Zajęcia z języka rumuńskiego dla początkujących
Zapraszamy na LEKTORAT JĘZYKA RUMUŃSKIEGO z elementami szeroko pojętej kultury (muzyka, film, sztuka, historia, folklor, literatura).
Kurs trwa przez jeden semestr (2 zajęcia w tygodniu). Przeznaczony jest dla osób początkujących – studentów Szkoły Nauk o Języku i Literaturze (Wydział Neofilologii – w tym Instytut Filologii Romańskiej, Wydział Anglistyki, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej), dla których może stanowić dodatkowe osiągnięcie edukacyjne.
Zajęcia będą się odbywać w Collegium Novum, al. Niepodległości 4, blok A, w poniedziałki, w godz. 9:45-11:15 i 11:30-13:00 (sala 503).
Prowadzący: dr Loredana-Nicoleta Ilie
Dodatkowe informacje: prof. UAM dr hab. Tomasz Klimkowski, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Czytaj więcej
Dzień Frankofonii 2022
Zapraszamy na Dzień Frankofonii, który odbędzie się 18 marca (tj. piątek) 2022r. w Instytucie Filologii Romańskiej, w godzinach 9.45-13.15 (sala C2).
Dzień Frankofonii to wyjątkowe w skali Uniwersytetu święto, organizowane już od kilku lat przez studentów Instytutu Filologii Romańskiej i wykładowców. Poprzez różnorodne formy przekazu jednoczy wszystkich miłośników świata frankofońskiego, a zatem nie tylko Francji i Francuzów, ale również wielu innych krajów, krain i wspólnot kulturowych mówiących po francusku. W tym roku hasłem przewodnim jest: Francophonie. Vivre la Communauté dans sa diversité. W programie m.in. interesująca debata oraz warsztaty tłumaczeniowe. Program
Czytaj więcej
Szkoła Nauk o Języku i Literaturze
Uwaga! Przedłużony nabór do projektu Szkoły Nauk o Języku i Literaturze pt. "Filolog w świecie kompetencji społecznych, czyli jak zrobić dobre wrażenie na pracodawcy (i nie tylko)".
Zgłoszenia można nadsyłać do 4 marca br. do godz. 15.00. Gorąca prośba, aby udostępnić tę informację wśród studentek i studentów naszej Szkoły poprzez wszystkie możliwe kanały informacyjne.
Link do strony internetowej tego wydarzenia, gdzie znajdują się szersze informacje, a także link do formularza rejestracyjnego: http://snjl.amu.edu.pl/filologwswieciekompetencjispolecznych
Czytaj więcej
Prośba Urzędu Miasta Poznania ws. uchodźców z Ukrainy
Urząd Miasta Poznania podejmuje działania przygotowujące miasto na przybycie Ukraińców uciekających obecnie przed wojną z terenów Ukrainy. W związku z tym poszukuje osób, które mogłyby pomóc na zasadzie wolontariatu w organizacji ich pobytu w Poznaniu - osób, które posługują się językiem ukraińskim (dodatkowo mile widziana znajomość języka rosyjskiego) i pomogłyby w tłumaczeniu w punktach pomocy.
Osoby zainteresowane pomocą mogą ten fakt zgłosić bezpośrednio Panu Prodziekanowi ds. studenckich, prof. Andrzejowi Narlochowi (mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
Czytaj więcej
Pomoc w kryzysie i wsparcie psychologiczne dla studentów z Ukrainy
Poradnia Wsparcia Psychologicznego i Rozwoju
Siedziba Poradni znajduje się w Domu Studenckim "Hanka" przy al. Niepodległości 26 w Poznaniu
Kontakt 61 829 24 94
Maria Ruta Piosik – umawia spotkania z psychologami i terapeutami w języku rosyjskim, ukraińskim i angielskim
• poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 9:00-12:30
• środy w godz. 10:30-15:00
Poradnia współpracuje także z psychologiem, terapeutą pracującym online w języku rosyjskim i ukraińskim (dr M. Czumak konsultuje obecnie w poniedziałki 18-20 oraz wtorki 9-11) oraz pracującym online w języku angielskim (dr Nadia Kruszyńska konsultuje w czwartki 9-12)
Dodatkowo został uruchomiony dodatkowy dyżur psychologa psychoterapeuty (Agata Kaźmierska) przeznaczony tylko dla studentów z Ukrainy (poniedziałki godz. 10:00-12:00) – można umówić się na spotkanie osobiste, ale także online lub telefoniczne.
Pomoc w kryzysie w ramach Wydziału Psychologii i Kognitywistyki
Poniedziałek – 28.02; 7.03. 2022
Lidia Cierpiałkowska / pomoc psychologiczna w kryzysie – 14:00-15:00, tel. 728 998 292
Wtorek – 1.03; 8.03. 2022
Anna Słysz / pomoc psychologiczna w kryzysie – 10:00-11:00, tel. 601 161 266
Monika Zielona-Jenek / pomoc psychologiczna w kryzysie – 13:00-14:00 (dn. 8.03), tel. 604 271 869
Środa – 2.03; 9.03.2022
Tomasz Czub / pomoc psychologiczna w kryzysie oraz wolontariuszom pomagającym migrantom – 16:00-17:00, tel. 661 347 481
Czwartek – 3.03. 2022
Monika Zielona-Jenek / pomoc psychologiczna w ogólnym kryzysie – 09:00-10:00, tel. 604 271 869
Piątek – 25.02; 4.03; 11.03. 2022
Olga Sakson-Obada / /pomoc psychologiczna w ogólnym kryzysie oraz wolontariuszom pomagającym migrantom - 11:00-12:00, tel. tel. 605 217 171
Czytaj więcej
Studenki i studenci z Ukrainy – pomoc zespołu TELL
Дорогі студенти та студентки з України!
У цей надзвичайною складний час прагнемо Вам допомогти – розмовою, підтримкою, порадою. Якщо відчуваєте потребу, звертайтесь до нас!
Серцем з Україною!
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Drodzy Studenci i drogie Studentki z Ukrainy!
W tym niezwykle trudnym czasie jesteśmy przy Was i chcemy Wam pomóc – rozmawiać, wspierać, doradzać. Jeśli czujesz taką potrzebę, skontaktuj się z nami.
Sercem z Ukrainą!
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Czytaj więcej
Przepisywanie ocen uzyskanych na poprzednich studiach
Komisja ds. Uznawalności Efektów Kształcenia w IFRom przyjmuje do zaopiniowania wnioski o zaliczenie przedmiotów zrealizowanych na poprzednich studiach.
Prosimy o wypełnienie formularzy zgodnie z instrukcją. Wnioski można składać do 6 kwietnia 2022 r.
Instrukcja do formularzy
Czytaj więcej
USOS NEWS - rejestracja na semestr letni 2021/2022
Akademickie Towarzystwo Romanistów Polskich "Plejada"
Akademickie Towarzystwo Romanistów Polskich "Plejada" ma przyjemność zaprosić Państwa Doktorantów wraz z Opiekunami Naukowymi do udziału w XXV. Szkole Doktorskiej krajów Wyszehradu "Migrations littéraires, linguistiques, didactiques et traductologiques" (Brno, 12-14 września 2022) organizowanej przez Towarzystwo Gallica i Uniwersytet w Brnie.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo w załączniku.
Czytaj więcej
Narrativas del cambio social
COVID-19 - English version for foreign students
Konkurs "Perły nauki"
Do dnia 18 lutego 2022 r. trwa nabór wniosków do nowego programu „Perły nauki”. Jest to konkurs grantowy dla studentów, który zastępuje „Diamentowy grant”.
Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/perly-nauki
Całość projektu będzie prowadziło Centrum Wsparcia Projektów, które wskaże opiekunów dla poszczególnych wniosków. Kontakt e-mail do CWP: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Czytaj więcej
USOS NEWS
Drogie Studentki i Studenci! W związku ze zbliżającym się końcem semestru zostanie uruchomiona dodatkowa, II tura rejestracji dla osób, które z różnych powodów nie zarejestrowały się w I turze bądź zarejestrowały się błędnie i muszą się wyrejestrować z niektórych przedmiotów.
Termin II tury rejestracji
26.01.2022 – 02.02.2022
Czytaj więcej
Staż w Ambasadzie Francji
Rekrutacja Erasmus+ 2022
Rekrutacja na Erasmusa rozpocznie się 18.02.2022 i potrwa do 5.03.2022. Warunkiem wzięcia udziału w rekrutacji jest rejestracja w systemie USOSweb. Regulaminy rekrutacji na studia i praktyki dostępne są w zakładce "Erasmus" -> "Studia za granicą". Lista dostępnych ośrodków dostępna jest na stronie USOS.
Więcej informacji dotyczącej wyjazdów znajdą Państwo na stronie Erasmus+ prowadzonej przez Wydział Neofilologii .
Zapraszamy do udziału w rekrutacji!
Czytaj więcej
Pomoc dla studentów – program TELL
Drodzy Studenci, drogie Studentki,
zachęcamy do zapoznania się ze stroną programu TELL, który ma na celu wspieranie studentów i studentek I i II roku studiów licencjackich, którzy mają niezadowalające wyniki w nauce, problemy z nauką i/lub problemy ze stresem.
Na stronie TELL http://tell.amu.edu.pl można znaleźć dokładne informacje o funkcjonowaniu programu i zgłosić się, aby znaleźć pomoc i spróbować rozwiązać te problemy.
Zapraszamy serdecznie!
Zespół TELL
http://tell.amu.edu.pl
Czytaj więcej
Zaproszenie na wykłady
Zakład Studiów Hispanistycznych zaprasza na wykłady gościnne poświęcone literaturze hiszpańskiej, które poprowadzi prof. Mario Martín Gijón (Universidad de Extremadura).
Cykl 1: La literatura del exilio republicano español
1. Las rutas del exilio (martes, 14 de diciembre, 8:00-9:30, aula 402A)
2. Las revistas del exilio (jueves, 16 de diciembre, 8:00-9:30, aula 513A)
3. La poesía del exilio (viernes, 17 de diciembre, 11:30-13:00, aula C2)
4. María Teresa León y María Zambrano (martes, 21 de diciembre, 8:00-9:30, Teams/Zoom)
5. Max Aub (martes, 21 de diciembre, 11:30-13:00, Teams/Zoom)
Cykl 2: La poesía española reciente (1939 – 2021)
1. Metáforas de la creación poética en Esther Ramón, Julieta Valero y Ana Gorría (martes, 14 de diciembre, 9:45-11:15, aula 14A)
2. La poesía de Ada Salas (miércoles, 15 de diciembre, 9:45-11:15, aula 513A)
3. La poesía de Eduardo Moga (jueves, 16 de diciembre, 9:45-11:15, aula 18A)
4. La poesía del interior. Poesía arraigada y desarraigada. Dámaso Alonso (viernes, 17 de diciembre, 8:00-9:30 y 9:45-11:15, aula 513A)
Wykłady odbywają się w języku hiszpańskim.
Czytaj więcej
Dzień Języka Baskijskiego
W najbliższy piątek, 3 grudnia 2021 roku, zapraszamy na Międzynarodowy Dzień Języka Baskijskiego, poświęcony w naszym wydaniu zjawisku obecnemu w polskiej kulturze już 30 lat – literaturze baskijskiej w przekładach na język polski.
Program wydarzenia:
- 11:30 – prezentacja na temat polskich przekładów literatury baskijskiej oraz spotkanie z dr hab. Katarzyną Mirgos i Joanną Anders, tłumaczkami „Opowiadań baskijskich”
- 13:15 – pokaz baskijskich filmów krótkometrażowych
Miejsce spotkania: Collegium Novum, blok A, sala 501.
Czytaj więcej
Święto Narodowe Rumunii połączone z projekcją filmu
1 grudnia 2021 (środa), godz. 17:00, Collegium Novum, blok C, sala 2
FILMOWE RUMUŃSKIE ŚWIĘTO NARODOWE
Wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji zobaczyć najlepszego filmu o niesamowitej rumuńskiej przyrodzie, zapraszamy na spotkanie z nami z okazji Święta Narodowego Rumunii połączone z projekcją filmu Rumunia niekiełznana (România neîmblânzită, reż. Thomas Barthon-Humphreys ● Rumunia 2018)
Film z polskimi napisami
Wstęp wolny
Z dala od miejskiego zgiełku toczy się bajeczne życie natury. Nieznane nikomu miliony roślin i zwierząt dają pokaz swojej wspaniałości, wdzięku, okrucieństwa, nieskazitelności i humoru. Film dokumentalny Rumunia nieokiełznana stanowi 90-minutową wyprawę do tego zadziwiającego świata, skoncentrowaną głównie na Karpatach i Delcie Dunaju. Zapierający dech w piersiach obraz, wyważona informacja naukowa o florze i faunie oraz muzyka napisana specjalnie do filmu ‒ wszystko to tłumaczy ogromy sukces tej produkcji. Krótko po swojej premierze wiosną 2018 Rumunia nieokiełznana stała się najpopularniejszym rumuńskim filmem dokumentalnym po 1989 roku.
Czytaj więcej
Zaproszenie na spotkanie
Zakład Studiów Hispanistycznych zaprasza na spotkanie “EL RETORNO DE LO POLÍTICO EN LA LITERATURA: Événement | Indignados | Movimiento 15-M.”
Gość: David Becerra Mayor (Universidad Autónoma de Madrid), autor książki Después del acontecimiento. El retorno de lo político en la literatura española tras el 15-M (2021).
Rozmowę poprowadzą: Concepción Martín Huertas (Universidad Autónoma de Madrid/ Université Rennes 2), Marcin Kurek (Uniwersytet Wrocławski) i Alfons Gregori (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza).
7 grudnia 2021, godz. 11:30-13.00, sala C2, spotkanie w języku hiszpańskim, wstęp wolny.
Czytaj więcej
Udział w projekcie edukacyjnym COIL (Collaborative Online International Learning)
Panie dr Dominika Dziubała-Szrejbowska i dr Leonor Sagermann Bustinza biorą udział w projekcie edukacyjnym COIL (Collaborative Online International Learning), we współpracy z uniwersytetami w Hiszpanii będącymi członkami sieci Compostela. Nasi studenci pod opieką naszych wykładowczyń doskonalą znajomość języka angielskiego i hiszpańskiego w międzynarodowych zespołach (https://web.gcompostela.org/programme-for-the-development-of-virtual-exchange/).
Czytaj więcej
Nagroda Polskiego Stowarzyszenia Hispanistów
Pani prof. UAM dr hab. Iwona Kasperska, autorka monografii pt. „Las periferias se reescriben: contextos de traducción mexicano, polaco y chicano", wydanej przez Wydawnictwo Naukowe UAM (Poznań, 2019), otrzymała Nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Hispanistów za wybitną monografię w kategorii językoznawstwo.
Pani dr Brygida Sawicka-Stępińska, autorka rozprawy doktorskiej pt. „Cambio fonético frente a la norma en el español ecuatoriano. Enfoque acústico y sociolingüístico", napisanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Janusza Pawlika (UAM, 2020) otrzymała ex aequo Nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Hispanistów za wybitną hispanistyczną rozprawę doktorską w kategorii językoznawstwo.
Laureatkom Nagród gratulujemy.
Czytaj więcej
Zaproszenie na spotkanie autorskie
Koło Naukowe Hispanistów UAM gorąco zaprasza na spotkanie autorskie z Jagodą Ratajczak (absolwentką poznańskiej anglistyki), autorką książki "Języczni. Co język robi w naszej głowie". Spotkanie w języku polskim odbędzie się 26 listopada o godzinie 11:30 w sali 513A. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych językiem lub językami!
Czytaj więcej
Festiwal Nauki i Sztuki film
8-19 listopada 2021 Poznański Festiwal Nauki i Sztuki
Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe wydarzenie. Tym razem w jesiennej aurze czekają na Was warsztaty, odczyty, wykłady, pokazy z różnych dziedzin nauki i sztuki w wersji online i stacjonarnie.
W załączniku propozycja Wydziału Neofilologii UAM (9 i 15 listopada 2021). Program szczegółowy obejmujący propozycje wszystkich jednostek znajdziecie tu: https://festiwal.amu.edu.pl/program/programy-organizatorow/
Na niektóre wydarzenia wymagana jest rejestracja.
Liczymy na waszą obecność!
Czytaj więcej
Konferencja naukowa Héritages/subterfuges. VIIe Rencontre des Dix-neuviémistes, 18-19.11.2021
Serdecznie zapraszamy na konferencję naukową poświęconą dziewiętnastowiecznej literaturze francuskiej, organizowaną przez Instytut Filologii Romańskiej UAM. Podczas tegorocznego, siódmego już spotkania badaczy XIX wieku, dyskutować będziemy o problemie dziedzictwa i jego uzurpacjach.
Obrady będzie można śledzić na platformie Teams lub uczestniczyć w wydarzeniu na żywo (sala 104B).
Link do spotkania: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_MDM1ZGUxYjQtM2U2My00YWU4LWI0ZDQtYzJiMDg0NDBkNjZh%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%2273689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092%22%2c%22Oid%22%3a%223689247c-9bc0-4b73-8a28-98b63e8aab67%22%7d
Czytaj więcej
Uwaga Studenci studiów niestacjonarnych II-go stopnia - filologia romańska
Informujemy, iż rok akademicki 2021-2022 rozpoczynamy 30. października b.r. zgodnie z planem (zob. plan). Szczegóły dotyczące trybu odbywania poszczególnych zajęć zostaną podane przez prowadzących.
Czytaj więcej